Video ile insan kemikleri satıyor

banner3

Kafatasları raflarda dizili, yüzü aşkın omurgaysa duvara asılı. Bunların hepsi büyük ihtimalle birbirini tanımayan insanlara ait olsalar da şimdi yan yanalar.

Video ile insan kemikleri satıyor

TikTok’ta JonsBones ismiyle tanınan Jon Pichaya Ferry, bunları kendi internet sitesinde satıyor. 21 yaşındaki genç adam, 500 bini aşkın takipçiye sahip ve paylaştığı videolarla 22 milyon Clash of Clans hileli apk beğeni topladı. Bu görüntülerde bebeklerin kafatasları da var, kedisi Chonk da…

Diğer yandan pek çok kişi insan kemiği satmanın ahlaka aykırı ve hatta yasadışı olduğunu söyleyerek Ferry’i eleştiriyor. O ise bu eleştirilere tıp öğrencileri için öğretim amaçlı satış yaptığı argümanıyla cevap veriyor.

Washington Post’a konuşan uzmanlar, alıcıların kemikleri mücevhere, avizeye ya da mobilyaya dönüştürdüğünü belirtti. Haberde bu kemiklerin sahiplerinin çoğunun, sağlıklarında bu tarz kullanımlara onay vermediği de vurgulandı. Yokluk içindeki bilim insanlarının, mezardan çalınan kemiklere dahi hayır demediği ifade edildi.

Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde dijital beşerî bilimler alanında ders veren Shawn Graham, “Ne kadar fakir ve güçsüzseniz hiyerarşide o kadar aşağı düşersiniz, kemikleri böyle toplananların sizin yakınlarınız olması ihtimali de o kadar artar” dedi.

Ezilen kesimlerden toplanan kemiklerin sergilenmesinin ne kadar sıkıntılı bir durum olduğunu yeni yeni keşfeden müzelerin bazıları özür dileyerek bunları gömmeye başladı. Bazılarıysa Amerikan yerlilerinin kemiklerini, torunlarına iade ediyor.

Ferry, kemiklerin birilerinin bodrumunda durmasındansa kendisinin tıpçılara satmasının daha faydalı olduğunu söyledi:

“Amacımız bunların düzgün bir şekilde korunup doğru amaçlarla kullanılmasını sağlamak.”

13 yaşındayken babasının kendisine tam bir fare iskeleti vermesi üzerine merakının arttığını söyleyen Ferry, 2018’de New York’a taşınarak kemik satmaya başlamış. Şimdi 8 kişilik ekibiyle sağdan soldan artık kullanılmayan kemikleri toplayarak her ay 20 ila 80 parça sattığını söylüyor. Parça ya da toplu halde satılan kemiklerin fiyatlarsa 20 dolardan 6 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Ferry, bir yandan da üniversitede ürün tasarımı okurken kemikler hakkındaki uzmanlığını kullanıyor.

Paylaştığı görüntülerse tartışma yaratmaya devam edecek gibi duruyor.

Independent Türkçe / Washington Post

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER