“GAÜ Gastronomi bölümüne gelecek olan öğrenciler çok şanslı”

banner3

GAÜ Gastronomi son sınıf öğrencisi Gökçe, “GAÜ Gastronomi bölümüne gelecek olan öğrenciler çok şanslı” dedi.

“GAÜ Gastronomi bölümüne gelecek olan öğrenciler çok şanslı”

Girne Amerikan Üniversitesi Gastronomi son sınıf öğrencisi Murat Gökçe aday öğrencilere yönelik yapılan tanıtım röpörtajında Girne Amerikan Üniversitesini seçme sürecini anlattı.

Gökçe, şunları söyledi:

Girne Amerikan Üniversitesi’ni tercih ederken mutfağının ve otelinin olmasına özellikle dikkat ettim. Benim geldiğim zamanlarda mutfak olayı buradaki çoğu üniversitede oturmamıştı. Daha sonra baktığım şey ise akademik kadroydu. Girne Amerikan Üniversitesi’nin akademik kadrosu bana oldukça üst düzey geldi.”

“GAÜ GASTRONOMİ BÖLÜMÜNE GELECEK OLAN ÖĞRENCİLER ÇOK ŞANSLI”

Gökçe, GAÜ bünyesinde bulunan Le Chateau Lambousa ve Celebrity Uygulama Otellerinin şuan öğrencilere yönelik aktif bir hal aldığını, Girne Amerikan Üniversitesi öğrencilerinin de bu otellerde staj yapma imkanı olduğunu söyledi.

Gökçe, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Gastronomi eğitiminde en önemli nokta, eğitim sırasında alınan stajdır. Ama okul bünyesinde aldığınız eğitim gibi bir eğitim alma durumunuz olmaz. Biz Girne Amerikan Üniversitesi öğrencilerinin şansı da, akademisyenlerin gözetiminde uygulama otellerinde yapılan stajlarla kendimize birçok şey katabiliyor olmamız.”

Hedefleri arasında akademisyenlik olduğunu belirten Gökçe, Türkiye’de Gastronomi alanında çok fazla akademisyen olmadığı için özellikle bunu tercih ettiğini belirtti. Şu anda da öğrencilik kimliğinin yanında, asistan akademisyenlik yaptığını ifade eden Gökçe, hocalarla birlikte derslere girerek hem öğretip hem de öğrenme duygusunu yaşamaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Gökçe, Girne Amerikan Üniversite’sine kendisine sundukları bu fırsattan dolayı teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

“ALANINDA UZMAN BİRÇOK AKADEMİSYENLE BİR ARADA OLMAK BİZİM İÇİN MUTLULUK VERİCİ”

Gökçe, bölümün avantajlarına değinerek şunları aktardı:

“Uygulamalı derslerdeki mutfak disiplini ve alanında uzman hocalarımızla yaptığımız dersler bizler için çok büyük bir avantaj. Aynı zamanda uluslararası bir okul olduğumuz için, çok farklı kültürlerden birçok arkadaşımız ile bir aradayız. Özellikle Gastronomi bölümü için birçok kültürün bir arda olması demek, farklı mutfak hakimiyetlerine sahip olmak da demektir. Bu da bizler için çok büyük bir avantaj.”

Kıbrıs’ın tam anlamıyla bir öğrenci adası olduğundan bahseden Gökçe, öğrencilerin kaygılarını bir kenara bırakıp rahatça burayı tecrübe edebileceklerini ifade etti. Adanın nüfusunun çoğu öğrencilerden oluştuğu için burasının belli bir noktada öğrenci adası olduğunu vurgulayan Gökçe, yabancılık çekmeyeceklerinin de altını çizdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER