6 Ocak günlük piyasa analizi!

banner3

KKTC İktisat Bankası, 6 Ocak 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.

6 Ocak günlük piyasa analizi!

İktisatbank'ın 6 Ocak 2022’ye ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

“Petrol zengini Kazakistan'da akaryakıta gelen zamlar sonrası başlayan protestoları takiben hükümet istifa kararı aldı. Sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamma karşı çıkan sürücülerin protestoları ülke geneline yayılması sonucu Almatı şehri ve Mangistau eyaletinde Olağanüstü Hal ilan edilmişti. Halkın öfkesinin tırmanmasıyla, Kazakistan çevresindeki protestolarda can kayıplarının da yaşandığını okuyoruz. Rjsya, mevcut yönetime destek olmak adına asker gönderme kararı aldı! Bu gelişme dünya gündeminde yakından izleniyor.

ABD'de ise her ayın ilk Cuması açıklanan ve ekonominin gidişatını gösteren en önemli verilerden biri olan tarım dışı istihdam verisi öncesinde, dün açıklanan özel sektör istihdamı beklentilere nazaran kuvvetli sonuçlandı. Roket hızında artan Omicron varyantının önümüzdeki aylarda istihdam piyasasından ivmeyi yavaşlatabileceğini düşünüyoruz. Rekor vaka sayılarına rağmen hastane yatışlarının azalması ve  semptomlar hafif olması, dü de belirttiğimiz üzere umutları (sürü bağışıklığı) yeşertiyor. 

Apple'ın bu hafta başında 3 trilyon dolarlık piyasa değerlemesine ulaşması sonrasında, yatırımcıların dikkati, 2021'de S&P 500'ün kazancının büyük bir bölümünü oluşturan devasa şirketlerin aynı performansı sergileyip sergilemeyeceklerine çevrildi. Bir tarafta roket hızında artan vakalar, diğer tarafta dünyada teknoloji hisselerinde yaşanan düşüşler piyasaları son 2 gündür bir miktar baskılıyor. 

Hafta başı kaleme aldığımız raporumuzda, 2022'de hisse senetlerinin yükselmeye devam edeceğini ama 2021 getirisini sağlamayacağının altını çizdiğimiz bir kez daha hatırlatalım. FED'in enflasyona karşı bu sene 'dişini' göstermek bir kenara 'ısıracağına' kesin gözüyle bakıldığını unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, S&P500 ve Nasdaq'da takip ettiğimiz hisselerde, olası bir 'düzeltme' durumunda pozisyon artıracağız. Takip ettiğimiz hisseleri de teknik analizleri ile birlikte vakti geldiğinde okurlarımız ile paylaşacağız.” 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022, 02:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER