Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 9 Ekim 2020

banner3

Piyasalarda bugün

Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 9 Ekim 2020

TL, döviz karşısında tarihi düşük seviyelere gerilemeye devam ediyor. Yurt içinde siyasi ve jeopolitik risklerin yükselmesiyle uzun zamandır negatif ayrışan TL’deki kayıp bu hafta hızlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan mevdikaşı ile görüştüğünü ve süreçteki ilerlemeyi sağlamak için yakın zamanda görüşmelerin başlayacağını belirtti. Çarşamba günü rekor kıran Dolar/TL kuru ise dün de 7,90 seviyesini aşarak rekor tazeledi.

Öte yandan ABD'de seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte ülkede artan siyasi gerilim ve korona virüse ilişkin gelişmeler de küresel piyasalardaki belirsizlik ortamını desteklemeye devam etmekte. Bu sebeple küresel piyasaların güvenli liman olarak tanımladığı altın fiyatları da son 3 ayın dip seviyeleri olan 1850 dolardan tekrar 1900 doların üzerine hareketlendi.

Küresel piyasalarda altının Ons’unda yaşanan yükselişe dolar/TL kurundaki rekorlar da eklenince gram altın fiyatları da tarihi seviyelere çıktı. Gram altın dün 483 lira ile rekor tazelerken çeyrek altın 790 liraya yaklaştı.

Dün ayrıca TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri raporu yayımlandı.Buna göre, 2 Ekim'de Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri 1 milyar 11 milyon dolar azalışla 41 milyar 409 milyon dolara indi. Brüt döviz rezervleri, 25 Eylül'de 42 milyar 420 milyon dolar seviyesindeydi.

ABD tarafında ise dün açıklanan ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 840,000 ile beklenenin üzerinde gerçekleşti. Fed Başkanı Powell ise ABD ekonomisinin toparlanması için hükemetin yüksek teşviklere devam etmesinin ve özellikle istihdamı desteklemesinin çok önemli olduğunun altını tekrar çizdi.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,8838 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,9406 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,3366 GBPTL kuru ise 10,2696 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL 7,9412 kuru EUR/TL kuru 9,3520 GBP/TL kuru ise 10,2867 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışı tarafta ise İngiltere’den GSYİH, İmalat Üretimi ve Ticaret Dengesi takibimizde olacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER