Faize hayır dedi, tam battık!

banner3

Euro 12.10, Stg 14.40, Dolar 10.70 TC Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP grup toplantısında “faize hayır” anlamına gelen görüşlerini yineledi, dakikalar içerisinde TL yeni düşük rekor seviyelere yuvarlandı.

Faize hayır dedi, tam battık!

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP grup toplantısında “faize hayır” anlamına gelen görüşlerini yineledi, dakikalar içerisinde TL yeni düşük rekor seviyelere yuvarlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AKP grup toplantısında “faize hayır” anlamına gelen görüşlerini yineledi, dakikalar içerisinde TL yeni düşük rekor seviyelere yuvarlandı.

Dolar/TL, Erdoğan’ın faizle ilgili açıklamaları sonrasında 10,56 seviyesini görerek rekor tazeledi. Türk lirasının dolar karşısındaki kaybı yılbaşından bu yana %30’un üzerine çıktı.

Yarın açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı öncesi Türk Lirası’nda yeni rekor düşük seviyeler görülmeye devam ediyor. Salı günü bir ara %4’e yakın günlük yükseliş yakalayan Dolar/TL, Erdoğan’ın faiz açıklamaları sonrasında 10.55’in üzerine çıkarak rekor tazeledi.

Türkiye piyasasında Kıbrıs saat ile 15.30 sıralarında dolar/TL dünkü kapanışa kıyasla %1.56 artışla 10.5105 seviyesinde, Euro/TL %1.50 artışla 11.78790 seviyesinde, sterlin/TL de %1.88 artışla 14.1437 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da aynı dakikalarda dolar 10.58 TL’den, Euro 11.94 TL’den, sterlin de 14.20 TL’den satılıyordu. Piyasada ortalama döviz alış kurları ise dolarda 10.45 TL, Euro’da 11.84 TL, sterlin de 14.07 TL düzeyinde.

ERDOĞAN’IN TL’Yİ VURAN SÖZLERİ

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” görüşünü yineleyerek, “Ben bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Bu konuda nas ortada” dedi.

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Ben faizi savunanla beraber olamam” diye konuştu ve “Faiz aşağılara çekilmişken tamam da bizim arkadaşlarımıza ne oluyor ki onlar faizi savunur hale geliyor” diye ekledi.

“Diğer taraftan biz işadamlarımıza diyoruz ki hani sen düşük faizle kredi istiyordun hadi gel işte al niye almıyorsun. Ben bu işadamlarını da anlamıyorum. Ondan sonra bir araya geliyorlar, TÜSİAD’ı vesairesi, yüksek faizden bahsediyorlar. Yahu siz nasıl insansınız? Eğer sen işadamıysan, yatırımdan yanaysan buyurun işte düşük faizle alın krediyi, yatırım yapın. Ben sizden yatırım, istihdam, üretim, ihracat istiyorum. Hadi gelin, bunları yapın. O zaman kaçıyorlar. Bunlar nasıl işadamı?”

“Yüksek faiz nedir bilmeyen ülkelerin çift haneli fiyat artışları ve bozulan dengeler karşısında şaşkına döndüğü bir dönemde elbette bizim bunun tamamen dışında kalmamız mümkün değildir. Onlar giderek daha çok sıkıntıya girerken biz ise önümüzdeki yıldan itibaren ferahlamaya başlayacağız.”

Erdoğan’ın grup toplantısı sonrası medya mensuplarının Merkez Bankası faiz kararıyla ilgili sorusuna karşılık olarak “bırakın da TCMB bağımsız olarak kararını versin” yanıtını vermesi ise ilginç bir söz olarak not edildi.

TL’DEKİ FAİZ BASKISI ARTTI

Perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından daha fazla faiz indirimi adımı beklentisi Türk Lirası’ndaki baskıyı artırırken ABD’de beklenenden iyi gelen perakende satışlar verisi ve Fed üyesi James Bullard’dan daha hızlı tapering çağrısı doları küresel çapta güçlendiriyor.

Türk Lirası bugün dolar karşısında %2’ye yakın değer kaybederek gelişen ülke para birimleri arasında en fazla düşüş yaşan para birimi oldu. TL gün itibarıyla dolara karşı yılbaşından beri %30’un üzerinde değer kaybetmiş durumda. Bazı kaynaklar kaybı %35 seviyesinde gösteriyor. Liraya en yakın olan Arjantin pezosunun yıllık kaybı ise %16 seviyesinde.

PİYASALAR 100 BAZ PUANLIK İNDİRİM BEKLİYOR

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin faiz anketi sonuçlandı. Ankete katılan 21 kurumun medyan beklentisi TCMB’nin Kasım toplantısında 100 baz puan indirimle faizini %15 seviyesine getireceği yönünde.

Ankete göre, yıl sonunda politika faizinin bulunacağı seviyeye dair beklenti de %15 seviyesinde oluştu.

TCMB, geçen ay beklentilerin üzerinde indirim yaparak politika faizini %18’den %16’ya çekmiş, açıklamasında “yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını” ifade etmişti. Kararın ardından dolar/TL 9,48 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Türk Lirası, dolar/TL, sterlin/TL, Euro/TL, döviz, piyasa, KKTC piyasası, TCMB, faiz, enflasyon, ekonomi, PPK, Erdoğan, Merkez Bankası, TÜSİAD,

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER