İktisatbank Piyasa Analizi... Faiz indirim ihtimali azaldı

banner3

KKTC İktisat Bankası, 7 Aralık 2021’e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.

İktisatbank Piyasa Analizi... Faiz indirim ihtimali azaldı

İktisatbank'ın 7 Aralık 2021’e ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

“Türk mali piyasaları dün göreceli olarak daha sakin bir günü geride bıraktı. Son dönemlerde yaşanan dalga boyu düşünülürse, USDTRY kurunun dün günün büyük bölümünde, 13,70-13,80 bandında, bandında da üst tarafına yakın, tam da TCMB'nin müdahale ettiği seviyelerin kıyısında işlem gördüğünü not edelim. 

Hatırlanacağı üzere, geride bıraktığımız Perşembe günü, sabah saatlerinde yerli, öğleden sonra ise yabancı yatırımcılar ile telekonferans düzenleyen TCMB, öğleden sonra yatırımcılara Aralık ayı olağan PPK toplantısında faiz indirim ihtimalinin azaldığını söylemiş. Dün bu konu piyasa kulislerinde konuşulmaya başlandı. Akabinde ise, BloombergHT'nin haberine göre de, raporu yazan Credit Suisse analistleri, yayımladıkları toplantı notunda, Başkan Kavcıoğlu'nun 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söylediğini belirtti. 

Bu haberin piyasalar nezdinde ne kadar etkili olduğu sorusuna gelince pek de anlamlı bir etki doğurmadığını söyleyebiliriz. Keza, enflasyonun koşar adım kuzeye ilerleyerek %21 bandının üzerinde yer aldığı bir ortamda, TL'nin %15 faiz ile sunmuş olduğu reel negatif getiri, şu anda en büyük sorun olarak ön plana çıkmaya devam ediyor. 

Dün TCMB, enflasyon verisi ardından fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda, enflasyona en büyük katkının enerji fiyatlarından ve beraberinde  TL'nin değer kaybında geldiği belirtildi. Artık, TCMB'nin elinde, faiz indirimine zemin tutacak elle tutulur hiç bir gelişmenin de kalmadığını görüyoruz. Dün de bültenimizde belirttiğimiz üzere, kanunen fiyat istikrarının sağlamakla 'bağlı', bu yolda ise araç 'bağımsızlığı' olan TCMB'nin 'önceliğinden' uzaklaşmaya başladığını görüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2021, 10:11

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER