Petrol piyasalarında 3 kritik başlık

banner3

Petrol piyasalarında fiyatlamalar Uluslararası Enerji Ajansı'nın aylık raporu, Amerikan Merkez Bankası Fed cephesinden gelecek sinyaller ve ABD-Çin arasındaki yüksek düzey görüşmelere odaklandı.

Petrol piyasalarında 3 kritik başlık

Petrol fiyatları, yatırımcıların küresel talebin seyrine ilişkin sinyaller açısından önemsediği Uluslararası Enerji Ajansı'nın aylık raporu öncesi yükseliş kaydetti.

Son 3 işlem gününde yüzde 2'ye varan kayıp yaşayan ABD ham tipi petrol vadelileri ilk işlemlerde pozitif bir görünüm sundu. Benzer seyir Brent petrol tarafında da kaydedildi.

Petrol piyasalarında Fed'in faiz toplantısından çıkacak sinyaller de dikkatle izlenecek. Bunun yanında piyasalar ABD ham petrol stoklarına ilişkin özel sektör verisinin ardından gelecek resmi verileri de takip edecek. Resmi verilerin özel sektör verileriyle paralel gelmesi durumunda stoklarda Şubat ortasından bu yana ilk kez geri çekilme kaydedilmiş olacak.

Petrol fiyatlarında son geri çekilmeye rağmen, yılbaşından bu yana fiyatlarda OPEC+ ülkelerinin üretim kısıntılarının arz tarafını baskılamasıyla yüzde 30'un üzerinde artış kaydedildi.

ABD-ÇİN GÖRÜŞMELERİ İZLENECEK

Petrol piyasaları ABD ile Çin arasında Joe Biden'ın göreve başlamasının ardından gerçekleşecek ilk görüşmelere de odaklandı.

İki taraftan üst düzey yetkililer ABD'de Alaska'da bir araya gelecek. Pekin yönetimi, ABD ile uzun bir sürenin en düşük düzeyine inen ilişkilerin tekrar başlatılmasını istediğini belirtse de Washington Alaska'da yapılacak görüşmelerin tek seferlik olacağını, devam etmesinin Çin'in tutumundaki iyileşmeye bağlı olduğunu ifade etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Tokyo'da yaptığı açıklamada, "Çinli mevkidaşlarımıza attıkları adımlara dair duyduğumuz endişelerin bazılarını net bir şekilde dile getirmemizi sağlayacak bu fırsatı dört gözle bekliyoruz" dedi.

Alaska'daki görüşmede Blinken ve ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Çin'in üst düzey diplomatları Yang Jiechi ve devlet konseyi üyesi Wang Yi ile bir araya gelecek. Görüşme Blinken'in ABD'nin müttefiki Japonya ve Güney Kore'ye yaptığı ve Çin'in giderek daha fazla varlık gösterdiği Endonezya-Pasifik bölgesinde Washington'un üzerine düşeni yapacağını vurgulayan seyahatin ardından gerçekleşecek.

Kaynak: Bloomberg HT

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 17:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER