Sterlin Uçuyor!

banner3

Türk Lirası bugün dalgalı seyre geçti, sterlinde dünkü çıkış ise sürüyor. Euro/TL’de hafif düşüş görülürken, dolar/TL’de hafif artış, Sterlin/TL’de ise daha yüksek oranlı artış var.

Sterlin Uçuyor!
TÜİK’in enflasyon verilerinin ardından dün 8.83-8.88 bandında dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL, günü bir önceki kapanışın hemen altında 8.8571 seviyesinden tamamlamıştı.

Türkiye piyasasında saat 11.40 itibarıyla dolar/TL dünkü kapanışa kıyasla %0.07 artışla 8.8579 seviyesinde, Euro/TL %0.09 düşüşle 10.2771 seviyesinde, sterlin/TL de %0.15 artışla 12.0631 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da aynı dakikalarda dolar 8.89 TL’den, Euro 10.32 TL’den, sterlin de 12.09 TL’den satılıyordu. Piyasada ortalama döviz alış kurları ise dolarda 8.83 TL, Euro’da 10.24 TL, sterlin de 12.01 TL düzeyinde.

Dolar endeksi %0,2 artışla 94.0 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise önceki kapanışın %0.2 altında 1.1600’dan işlem görüyor.

PİYASALAR YOĞUN VERİ GÜNDEMİNE ODAKLANDI

Küresel piyasalarda, artan petrol fiyatlarının enflasyonist endişeleri beslemesi ve teknoloji hisselerindeki sert düşüşlerle negatif bir seyir izlenmesinin ardından bugün merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra yoğun veri gündemi takip edilecek.

Analistler, bugün küresel bazda önemli merkez bankası yetkililerinin yapacağı açıklamaların varlık fiyatlarında oynaklığı artırabileceğini kaydetti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC grubu, ağustos-aralık dönemi için daha önce belirlenen günlük petrol üretim kesintilerinin kademeli olarak her ay 400 bin varil hafifletilmesi planına devam etme kararı aldı.

Toplantı sonrasında Brent petrolün varil fiyatı 81,8 dolarla Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi görürken, bu durum enflasyondaki yükselişin beklenenden daha uzun süre devam edeceği endişelerini destekledi.

Artan enflasyonist baskılar paralelinde azalan risk iştahı pay piyasalarından çıkışların sürmesine neden olurken, dün sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook’a dünya genelinde yaşanan erişim sorunu teknoloji hisselerinde satış baskısının arttığı görüldü.

Veri gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi ve ABD’de dış ticaret dengesinin öne çıktığını belirten analistler, dün %1.50’nin üzerini test etmesinin ardından %1.48 seviyesinde dengelenen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin seyrinin de yatırımcıların odağında bulunmayı sürdüreceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 13:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER