Türk Lirası kayıplarla Merkez’in faiz kararını bekliyor

banner3

Türk Lirası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 2021’in en kritik faiz kararını açıklayacağı güne kayıplarla başladı. Döviz kurları güne yükselişle başlamasının ardından Dolar 8.67 TL, Euro 10.16 TL, sterlin 11.84 TL civarında işlem görüyor.

Türk Lirası kayıplarla Merkez’in faiz kararını bekliyor

Dün de yükseliş eğiliminde hareket eden döviz kurları günü bir önceki kapanışa göre %0.35-%0.40 artışlarla tamamlamıştı.

Türkiye piyasasında bugün saat 11.10 itibarıyla dolar/TL Cuma günkü kapanışa kıyasla %0.23 artışla 8.6628 seviyesinde, Euro/TL %0.42 artışla 10.1478 seviyesinde, sterlin/TL de %0.35 artışla 11.8177 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da aynı dakikalarda dolar 8.70 TL’den, Euro 10.19 TL’den, sterlin de 11.87 TL’den satılıyordu. Piyasada ortalama döviz alış kurları ise dolarda 8.64 TL, Euro’da 10.13 TL, sterlin de 11.82 TL düzeyinde.

Dolar endeksi bu sabah %0.3 azalışla 93.20 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi de önceki kapanışın %0.2 üzerinde 1.1716’dan işlem görüyordu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kasımda varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceğine ilişkin yönlendirmesinin ardından döviz piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini söyledi.

MERKEZLERİN FAİZ KARARLARI HAFTASI

Merkez Bankaları faiz kararları haftasında ABD ve Japonya merkez bankalarının faiz kararının ardından, bugün de faiz kararları gündemi oluşturacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararının yanı sıra İsviçre, Norveç, Filipinler, Tayvan, İngiltere ve Güney Afrika’dan faiz kararları gelecek.

Günün ilk faiz kararının açıklandığı Brezilya’da, Merkez Bankası (COPOM) beklendiği gibi 100 baz puanlık faiz artışına gitti.

TCMB’DEN DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) saat 14.00’te açıklanacak olan faiz kararına ilişkin piyasa anketlerinde katılımcıların neredeyse tamamına yakını faizlerde bir değişiklik yapılmayacağını düşünürken, birkaç analistten 100 baz puan indirim beklentisi ön plana çıkıyor.

TCMB, bu yılın Mart ayında faizi 200 baz puan artırarak yüzde 19,00’a çıkardıktan sonra son 5 toplantısında faize dokunmadı.

Dün akşam gelen Fed faiz kararında, federal fonlama faiz oranını %0-0.25 aralığında tutuldu. FOMC açıklamasına kararın oy birliği ile alındığı da belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin ardından yapılan açıklama, varlık alımlarında bir azaltım için kapının aralandığına işaret etti. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri GSYH tahminlerini bu yıl için aşağı çekerken, gelecek iki yıl için yukarı yönde revize ettiler.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin varlık alımlarında azaltım için kapıyı aralayan kararının ardından konuşan Fed Başkanı Powell, varlık alımlarında azaltıma başlama kararının gelecek toplantıda alınabileceğini söyledi.

FOMC toplantısında 9 Fed yöneticisi 2022 yılında faiz artırımı öngörürken; Haziran toplantısında bu sayı 7 idi. 2023 yılında faiz artırımı öngören üye sayısı ise 17. Bu rakam Haziran toplantısında 13 olmuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER