24 Kasım Öğretmenler Günü!

banner3

Öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günü olan Öğretmenler Günü, bu yıl 24 Kasım Çarşamba gününe denk geliyor. İşte Öğretmenler Günü tarihçesi...

24 Kasım Öğretmenler Günü!

Öğretmenler Günü, bu yıl 24 Kasım Çarşamba günü kutlanacak.

Peki, Öğretmenler Günü neden kutlanıyor, tarihçesi ne?

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı"nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"nin oy birliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihî özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler, Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir.

Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 

KKTC’DE VE TÜRKİYE'DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurieti (KKTC) ve Türkiye'de ise her yıl 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk'ün başöğretmen olduğu 24 Kasım günü, 1981 Atatürk Yılı'nda Kenan Evren tarafından Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir.

Öğretmenler Günü'nün tatil olup olmadığı ise ülkelere göre değişmektedir.

KKTC’DEKİ 24 KASIM ETKİNLİKLERİ

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu,  24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Anıtı’nda düzenlenecek törene katılarak anıta çelenk koyacak.

Etkinlik 09.30’da gerçekleştirilecek...

Çelenk koyma töreninin ardından Amcaoğlu 24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programı çerçevesinde, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek programa katılarak öğretmenlere seslenecek. 10.00’da gerçekleştirilecek programa Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da katılacak. Kutlama programı çerçevesinde ayrıca yıl içerisinde emekli olan öğretmenlere hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim edilecek.

SENDİKALAR MECLİS ÖNÜNDE TOPLANACAK

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), saat 11.30’da Meclis önünde, Öğretmenler Günü ile ilgili basın açıklaması yapacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER