3’üncü doz aşı olanların oranı yüzde 30’a ulaşamadı

banner3

Can kaybının 110’a, günlük vaka sayısının ise 200’ün üstünde olduğu ülkede 3’üncü doz aşı olanların oranı yüzde 30’a ulaşamadı.

3’üncü doz aşı olanların oranı yüzde 30’a ulaşamadı

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, KKTC’deki toplam aşılama 666 bin 382. Tek doz aşı olanların  oranı yüzde 74.93 (286 bin 237), 2’nci doz aşı olanların oran yüzde 74.06 (282 bin 905), 3’üncü doz aşı olanların oranı yüzde 28.38 (108 bin 417) 4’üncü doz olanların oranı yüzde 5,65 (21 bin 576).
Ülkede en fazla aşılama temmuz ayında olurken, sonbahardaki aşılama yazın gölgesinde kaldı.
Yine bakanlığın 3 Aralık verilerine göre, 2 doz Sinovac olup hatırlatma dozunu yapmayan 83 bin civarında, 2 doz Biontech olup hatırlatma dozunu yapmayan 24 bin civarında kişi var. 2 doz Astrazeneca olup 3’üncü dozunu olmayanlar ise 600 civarında. 
Sağlık Üst Komitesi’nin kararı uyarınca bugünden itibaren 2’nci doz aşısının üzerinden 3-6 ay geçen kişiler 3’üncü dozunu yaptırmamışsa aşısız kabul edilecek ve Adapassları iptal edilecek.
Buna göre, Pfizer/Biontech  (Comirnaty) Astrazeneca/Oxford (Vaxzevria) ve Moderna aşılarını yaptıran ve 2’nci dozlarının üzerinden 6 ay geçen kişiler bugünden itibaren aşısız kabul edilecek.
Sinovac (Coronavac) aşısını yaptıran ve 2’nci dozlarının üzerinden 3 ay geçen kişiler; COVID-19 Vaccine Janssen / Johnson and Johnson aşısı yaptıran ve aşısının üzerinden 3 ay geçen kişilerde 3’üncü doz aşılarını yaptırmamaları halinde aşısız sayılacak. Söz konusu kişilerin Adapassları iptal edilecek.
EN FAZLA AŞILAMA TEMMUZ’DA OLDU…
Sağlık Bakanlığı’nın verilerinden derlenen bilgiye göre, 2021’in ocak ayından bu yana, ülkede en fazla aşılama Temmuz ayında, en düşük aşılama Nisan ayında oldu.
Buna göre, Ocak’ta 29 bin 265, Şubat’ta 54 bin 145, Mart’ta 22 bin 994, Nisan’da 14.50, Mayıs’ta 28 bin 487, Haziran’da 77 bin 620, Temmuz’da 115 bin 669, Ağustos’ta 107 bin 972, Eylül’de 78 bin 491, Ekim’de 33 bin 235, Kasım’da 77 bin 52 ve içinde bulunduğumuz Aralığın 3’üne kadar 24 bin 402 toplam aşılama oldu.  
Sonbahardaki aşılama, yazın gölgesinde kaldı. 
AŞILAR
Bakanlığın 3 Aralık verilerine göre, 2 doz Sinovac olup 3’üncü dozu olmayanlar 82 bin 986; 2 doz Sinovac olup, 2’nci dozun üzerinden 6 ay geçenler 8 bin 337; 2 doz Sinovac olup 2’nci dozunun üzerinden 3 ay geçenler 51 bin 979 kişi.
2 doz Biontech olup 3’üncü dozunu olmayanlar 24 bin 167, 2 doz Biontech olup 2’nci dozunun üzerinden 6 ay geçenler bin 528, 2 doz Astrazeneca olup son dozunun üzerinden 6 ay geçen kişi sayısı 592. 
Tek doz Janssen olanlar 26 bin 993. Tek doz Janssen olup 3 ayı geçenler 22 bin 329. Tek doz Janssen olup 4 ay geçen 19 bin 624. 
BULAŞICI HASTALIKLAR ÜST KOMİTESİ’NİN KARARLARI
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, 4 Aralık’taki toplantısında özellikle yurt dışındaki öğrencilerin merakla beklediği bir karar daha alındı.
Buna göre, hatırlatma dozunu yapmayan kişiler ülkeye girişlerde aşılı kişi olarak değerlendirilecek ancak bu kişiler ülkede aşısız kabul edilecek, Adapass sorgulamasında aşısız olarak değerlendirilecek.  
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin 4 Aralık’ta gerçekleştirdiği toplantıda yeni yılla kutlamaları konusunda da karar alındı.
Yılbaşı organizasyonları sadece aşılı kişilerin katılımıyla düzenlenecek.  Açık ve kapalı alanlara, metrekare kurallarına uyularak kişi kabul edilecek. Aşısız kişiler bu organizasyonlara katılmayacak. Buna bağlı olarak okullarda, ofislerde ve devlet dairelerinde toplu yılbaşı organizasyonları düzenlenmeyecek.
Koronavirüs vakalarındaki artış ve Güney Afrika'da ortaya çıktıktan sonra dünya genelinde endişeye neden olan yeni varyant Omicron nedeniyle Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi 27 Kasım’daki toplantısında da önemli kararlar almıştı.
Covid-19 mutasyonu “Omicron”un görüldüğü Afrika kıtasındaki 6 ülkeden KKTC’ye girişler 29 Kasım itibarıyla durdurulmuştu.
Geldikleri ülkelerin riskine göre, aşısız kişiler artık karantinada kalacak. KKTC’ye gelen yolcuların tümünden 72 saat önce yapılan PCR testi istenecek, sadece yeşil kodlu ülkelerden gelenlerde bu şart aranmayacak.
Aşılı olup olmadığına bakılmaksızın koyu kırmızı kodu olan ülkelerden gelen tüm yolcular 10 gün karantinada kalacak. 
Kırmızı ve turuncu kodlu ülkelerden gelen aşısız kişiler de karantinaya girecek; karantina süresi 5 ile 7 gün arasında değişecek.
Kırmızı kodlu ülkelerden gelenler aşılı veya hastalığı geçirmiş kişilere ülkeye giriş tarihinden 72 saat sonra Covid-19 testi yapılacak.
Dijital seyahat belgesi uygulaması da 29 Kasım’da başlamıştı. KKTC’ye giriş yapacak 6 yaş ve üzeri kişilerin seyahatten önceki son 72 saat içinde söz konusu belgeyi doldurması gerekiyor.
RUSO: “PANDEMİ HASTANESİ’NDEKİ DOLULUK ORANI YÜZDE YÜZE YAKIN”
Öte yandan Türk Ajansı Kıbrıs’a (T.A.K) kısa bir açıklama yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Derlen Özgeç Ruso, Pandemi Hastanesi’ndeki doluluk oranının yüzde yüze yakın olduğunu kaydetti.
Covid-19’dan kaybedilen hasta sayısının dün itibarıyla 110’a ulaştığını kaydeden Ruso, hastaların ölüm hızında bir artış olmadığını, yaşlı ve risk grubundaki hastaların kaybedildiğini belirtti.
Ek hastalığı olmayan genç kişilerde de hastalığın ağır seyredebileceği konusunda uyaran Ruso, akciğerleri etkilediği için hastalığın ölümcül seyrettiğini, “Covid zatürresi” denilen tabloda nefes darlığı yaşayan hastaların solunum desteğine ihtiyaç duyduğundan entübe edilebileceğini ifade etti. 
Okullardaki vaka artışıyla ilgili soru üzerine Ruso, ilgili bakanlıkların denetimi artırması gerektiğini belirterek, hazırlanmasında Tabipler Birliği’nin de rol aldığı kılavuzlarda neyin, ne şekilde yapılacağının belli olduğunu söyledi.
Son varyantların çocukları da etkilediğini belirten Ruso, “Okul sonrasında çocuklara risk grubundaki nene ve dedeleri bakıyor. Bu yaş grubu Covid-19’u, torunlarından bulaşıyor” dedi.
Covid-19 geçiren kişilerde ilk dört hafta boyunca nefes darlığı, çarpıntı, erken yorulma gibi belirtilerin devam edebileceğini söyleyen Ruso, böyle kişilerin takip edilebileceği Post-Covid polikliniklerine ihtiyaç olduğunu belirtti.
Ruso, “Şu an için elimizde veri yok ama bazı hastaların şikayetlerinin Covid-19’u geçirdikten uzun süre sonra devam ettiğini biliyoruz. Covid-19 sadece akciğerleri değil, beyni, kalbi de tutabilen bir hastalık” dedi.
Ruso, aşılanmaya hız verilmesi gerektiğini, aşının bireysel değil, toplum sağlığını ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER