Akansoy, Böyle giderse günde 300 vakayı aşacağız

banner3

Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Mustafa Akansoy vakalar hakkında soysyal medya hesabından paylaşımda bulundu

Akansoy, Böyle giderse günde 300 vakayı aşacağız

Akansoy'un paylaşımı şu şekilde:

Böyle giderse…..

    Böyle giderse 30 ile 60 gün içerisinde olacakları tahmin edebiliyor musunuz?  Kurallara uymazsak, kendimizi ve çevremizdeki insanları korumazsak, böyle gidersek  60 gün sonra her  evde  en az bir koronalı hasta olacak.  Böyle giderse;  30  gün sonra Eylül ayının başında okulların açılması  ham bir hayal olacak. 

     Böyle gidersek;  günlük  300  vaka sınırını aşacağız, bu yük  doktor ve hemşirelerinizi ezecek,  şimdiden  doktor ve hemşire arkadaşlarımız   korona pozitif olmaya başladılar.  Hastane kapasitesini aşınca    diğer  hastaneler de  pandemi  hastanesi olacak.  Korona olmayan   ve ağır kronik   hastalıkları olan hastalarımız  hastaneye gelmekten çekindikleri için evlerinde  çok zor günler geçireceklerdir.  Sadece bu hastalar değil,  korona vakalarının hepsine bakmaya  mevcut doktor sayısı yetmeyecek. Korona pozitif  hastalar evlerinde kötüleşip gelecekler. 

     Böyle gidersek;  bütün sektörlerde  pek çok  kişinin pozitif olması neticesinde ciddi bir iş gücü kaybı olacak.  Beni  yanlış anlamayınız,  katiyetle  kapanmaya karşıyım. Vaka sayılarının  kontrol altına  alınmasıyla  her yer açıldı. Yeni normale göre yaşamamız gerektiği konusunda defalarda uyarılar yapıldı. Bizler  ne yaptık? Yeni anormale( eski normale) göre davrandık. Bu sonuç kimseyi şaşırtmasın.

     Çocuklarımız  1.5 yıldır okula gidemiyorlar. Eğitimleri  eksik kaldı, ama olaya sadece eğitim açısından bakmayalım.   Okulda öğrenecekleri toplumsal paylaşma, sosyalleşme, birlik olma ve pek çok meziyetten yoksun kaldılar.  Söyleyin şimdi ne olacak?  Bir  an  önce şu 3 basit kurala uymalıyız.  Maske, mesafe, hijen. Ama lütfen uyunuz, uygulatınız ve uyarınız. Önümüzdeki   30 günde bunları başarırsak  vaka sayıları düşecek ve  okulların açılması için daha uygun koşullar oluşacak. 

     Daha kötü ne olabilir?  Hemen  söyleyim.   İki  ay sonra, yani Ekim ayının başında  GRİP  SALGINI  başlayacak, o zaman da  hem korona hem de grip  ile  uğraşacağız.  Bu ikisinin   buluşması    akciğerlerde  zatürre  oluşmasını  çok fazla arttıracaktır, bunun sonucunda kapasitemizin üzerinde  yaşlı veya genç   yoğun bakım hastası olacaktır. 

     BÖYLE GİTMESİN.

     Benim amacım  panik yaratmak değildir,  sizleri  korkutmak hiç değildir.  Amacım toplumun daha önceden  gösterdiği  duyarlığı tekrar göstermesidir.  Çünkü  BU  DUYARLILIK gösterilirse  önümüzdeki  30 gün içerisinde vaka sayısını  kabul edilebilir düzeye çekebiliriz.  

     AŞIRI EYLEMLİLİK   EYLEMSİZLİĞİ GETİRİR

      Bu  şekilde devam edersek  vaka sayıları  geometrik olarak artacaktır. Sonuçta ise binlerce insanımızın hasta olması neticesinde  lokantalara, meyhanelere, butiklere v.b.   pek çok  yere giden insan sayısı çok azalacaktır. Yani, kapanmayacağız ama kapanmaktan daha beter duruma düşeceğiz. Böyle bir durum esnafı perişan edecektir.

Son olarak;

KAPANMAMAK VE KAPANMAKTAN BETER OLMAMAK İÇİN  BURNUNUZU VE AĞZINIZI MASKE İLE KAPATINIZ. GEREKEN HASSASİYETİ GÖSTERİNİZ.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER