Arıklı Alman ZDF televizyonuna konuştu; federasyon öldü.

banner3

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı ve aynı zamanda YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, dünya çapında yayın yapan, Alman ZDF Televizyonuna önemli açıklamalarda bulundu.

Arıklı Alman ZDF televizyonuna konuştu; federasyon öldü.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı ve aynı zamanda YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, dünya çapında yayın yapan, Alman ZDF Televizyonuna önemli açıklamalarda bulundu.

Yeniden Doğuş Partisi Basın bürosundan yapılan açıklama şu şekilde;

“Şimdi gündemede iki devletli çözüm var. Bu da kabul görmezse başka alternatifler gündeme gelir. rumlar ya kktc ile ya da türkiye ile komşuluk yapar. Bu türkiyeye ilhak değildir. Adada türkiyeye ilhakı savunan tek bir kişi yoktur.

Bu ne demek derseniz, KKTC yi tanıtamazsak veya yaşatamazsak o zaman nahcıvan modeli gündeme gelir. Yani içerde tamamen bağımsız dış politikada ve güvenlikte anavatana bağlı bir yapı. Monaco da buna örnektir. Bu aslında bugünkü yapının anlaşmalarla resmileştirilmiş bir hali olur. Buna karar verecek olan kıbrıs türk halkıdır.

Dolayısı ile tanınmamak çaresizlik değildir. Self determinasyon hakkı, bütün halkların en doğal hakkı ise, Kıbrıs Türkü de gün gele bu yönde bir tavır ortaya koyarsa buna da herkes saygılı olmalı. Ama bu en son çaresiz kaldığımızda başvuracağımız yoldur.

AB ve BM, adada ki gerçeği kabul etmeli. Bu adada iki hükümran devlet ve siyasi eşitliğe sahip iki halk var. Bu iki halkın dini, dili, tarihi ve kültürü farklı. En önemlisi de geçmişlerinde araya kan girmiş. Şimdi bu iki halk yan yana kardeşçe yaşıyor. Kapılar açıldıktan sonra aralarında hiçbir sorun çıkmamış. Şimdi yanyana yaşayan bu iki halkı iç içe yaşamaya zorlarsanız, tekrar kan dökülmesine neden olursunuz.

Spor ambargolarını er veya geç deleceğiz. Futbolda kosova modeli ile uefa’da faaliyet göstermek istiyoruz. UEFA bizi dinlememeye devam ederse başka alternatifleri gündemimize alacağız. Şu anda asya futbol federasyonu nezdinde girişimlerimiz var. Spor siyasetin gölgesinde kalmamalı. Dünyaya, olimpiyat şartının temel ilkesi olan “spor yapmak her insanın en doğal hakkıdır” ilkesini hatırlatıyorum.

Başbakanımızın istifasına neden olan konu, kendi özel hayatı ile ilgili bir konudur. avrupada eşcinsel evlilikler bile normal ve kişilerin tercihi olarak kabul edilirken, bu olayı gündem yapmak doğru olmaz. Şayet iktidar partisinde bir kurultay yarışı olmasaydı bu konu kıbrısta da kimseyi meşgul etmezdi.

özgürlüğümüzü fazlası ile yaşıyoruz. hatta güney dahil diğer tiktok jeton hilesi ülkelerde olmayan bir özgürlük var ülkemizde. kktc de özgürlük olmasaydı, anavatan türkiyeye, türkiye yetkililerine, türk ordusuna bu kadar rahat hakaretler edilebilir miydi? bizim yargımız türkiyeye işgalci, türk ordusuna işgal ordusu diyen sayın erdoğana hakareti eden karikatürleri bile “fikir özgürlüğü” olarak kabul ediyor. kendi ülkesine ka-ka-te-ce diyen ve bu devletten maaş alan üst düzey görevliler var. Başka bir örneği var mıdır bu özgürlüğün?

Türkiyenin bize yardım yapması son derece normal. Bu durum bizim egemenliğimize halel de getirmez. Güney kıbrıs, ab ve bm bize uyguladıkları ambargolarla bizi yıldırıp teslim alabileceklerini sanıyorlarsa bu boş bir hayaldir. Kıbrıs türkü 11 sene çadırlarda yaşadı. Bir lokma ekmeği paylaştı yine de teslim olmadı…”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER