Arıklı: Sağlık Üst Kurulu bizi üzüyor

banner3

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı katıldığı bir Web TV programında Sağlık Üst Kurulu’nun aldığı kararlarla ilgili konuştu. Kararları vatandaşlar gibi basında çıkan haberlerden öğrendiklerini söyleyen Arıklı, "Sağlık Üst Kurulu kararlarına bizler de seyirciyiz" dedi.

Arıklı: Sağlık Üst Kurulu bizi üzüyor

 Sağlık Üst Kurulu’nun aldığı kararlara seyirci olduklarından bahseden ve pandemiden önceki gümrük kazancına değinen Bakan Arıklı şunları kaydetti:
"Sağlık Üst Kurulu’nun aldığı kararlar karşısında bizler de Bakanlar Kurulu olarak sadece seyirciyiz. Bize sormadan kararlar alıyorlar.
Üst Kurul, kapalı devre turizminin 10 Ağustos’ta iptal edileceğini açıkladı, bunun gerekçesi nedir? diye soruyoruz. Ülke ekonomisi hafif hafif canlanmaya başlamıştı.
Kapalı devre turizmde vaka sayısı nedir? Güney’den gelen vaka sayısı nedir? Bunlar açıklanmadan kararlar alıyorlar. Bunun yanında bu kararları alıp Bakanlar Kurulu’na sormadan açıklama yapıyorlar.
Gerçekten üzgün ve kızgınım. Biz alınan tedbirleri bu yüzden almak zorundayız deyip, Bakanlar Kurulu'na açıklama yapsalardı biz de arkalarında dururduk. Sonra da ekonomi neden kötü diye bizim üzerimize yükleniliyor.
Kış aylarında adamızda zaten turizm mevcut değil. Dolayısı ile bu tür kararlar alınırken arz ve talep göz önünde bulundurulmalı. Pandemiden önce gümrüklerin ekonomin ekonomimize günlük 10 bin-15 bin milyon TL arası bir katkısı vardı.  Şu an da bu sayı 1-2 milyon arasına düştü. Akaryakıta gelen zam gibi zam yapmak durumunda kalıyoruz, çünkü fonumuz yok.
Ekonomi bu kadar kötü durumdayken ekonomide alınacak kararlarda biraz daha tedbirli olunması ve en azından Bakanlar Kurulu’na sorulması gerekmektedir

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2021, 10:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER