Arıklı: Tatar partizanlık yapmasın, seçim tarihini ilan etsin

banner3

Meclis Danışma Kurulu’nun bu sabah seçim tarihi ve meclisin çalıştırılmasıyla ilgili yapılan toplantı sonuçsuz kaldı.

Arıklı: Tatar partizanlık yapmasın, seçim tarihini ilan etsin

Toplantı sonrası Kulis Kıbrıs’a konuşan Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı, meclisten yeni bir hükümet çıkmasının imkansız olduğunun belli olduğunu, bu bağlamda Cuhurbaşkanı Ersin Tatar’dan Anayasal hakkını kullanarak seçim tarihini ilan etmesini isteyeceklerini söyledi.  

Arıklı “UBP’nin kurultay bitmeden erken seçim tarihini belirlemek gibi bir niyeti yok. Bu durumda tüm ülke UBP kurultayına kilitli kalmamalı. Cumhurbaşkanı gerekli istişareleri yaptıktan sonra meclisten yeni bir hükümet çıkmayacağını görecek. Eğer partizanlık yapmazsa, Anayasa’nın 88/2 maddesi gereği erken seçim tarihini öngörür, herkes işine bakar” ifadelerini kullandı.  

Sabahki toplantının boşa geçen zaman olduğunu söyleyen Arıklı “Toplantıda UBP seçim tarihine yanaşmadı, bunun yerine yasalardan konuştu. Meclis ve ülke UBP kurultayına saplanıp kaldı. Artık halkın önünü açmalıyız. Hükümetin iki partisi YDP ve DP ile muhalefet 26 Aralık tarihini önerdi ama UBP buna yanaşmadı. Bu kabul edilecek bir durum değildir” diye konuştu.  

Seçimlerle ilgili olarak YSK’nın da çalışma yapması gerektiğini hatırlatan Arıklı, tarihin bir an evvel belirlenmesi için muhalefetle birlikte Cumhurbaşkanına çağrı yapıp seçim tarihini ilan etmesi baskısı yapmayı da önerdi. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER