'Askıda ekmek' kampanyas başlıyor

banner3

Türkiye’de gördüğümüz askıda ekmek kampanyası son zamların ardından ülkemizde de başlıyor.

'Askıda ekmek' kampanyas başlıyor

Ülkemizde de yarın itibarıyla başlayacağı duyurulan ilgili kampanya halkın ne kadar zor durumda olduğunun ve ekonomik krizin dar ve orta gelirli insanları ne kadar çok etkilediğinin bir göstergesi olduğu belirtiliyor.

“Dörtyol Market Köşe” isimli işyeri sosyal medya hesabı üzerinden askıda ekmek kampanyasının yarından itibaren başlayacağını duyurdu.

“Askıda ekmek” kampanyası ilk olarak Osmanlı Devleti’nde başlamıştı. Son olarak da Türkiye’de Fırıncılar Birliği’nin zam kararının ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısı üzerine yeniden hayat bulmuştu. Bahçeli’nin bu çağrısı Türkiye’deki muhalefet partileri tarafından sert dille eleştirilmişti.

NASIL UYGULANIR ?

Fırına gittiğinizde 2 ekmek parası ödüyorsunuz fakat 1 adet ekmek alıyorsunuz. Ekmekleri de satın alırken şunu diyorsunuz: İki ekmek birisi askıda. Ardından fırın sahibi sizin için askıya yani ekmeklerin biriktiği noktaya bir adet ekmek bırakıyor. Gün içinde ihtiyacı olan birisi gelip "Askıda ekmek var mı?" diye soruyor. Eğer askıda ekmek varsa bu kişi ekmeği herhangi bir ücret ödemeden alabiliyor. Askıda ekmek uygulaması şu şekilde yapılıyor. Kişi ekmek almak için bir fırına gittiğinde kaç ekmek aldı ise aldığı ekmekten bir fazlasının parasını ödüyor. Yani kişi 2 ekmek aldıysa 3 ekmek parası ödüyor. Fırın sahibi kişi aldığı o fazladan olan ekmek parasının karşılığında askıya bir ekmek asıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar ise fırına geldiğinde ücret ödemeden ekmek alabiliyor.

Bu uygulamada hayır yapan kişi ve hayrı alan kişi birbirini görmüyor ve ihtiyaç sahibi kişinin gururu incinmiyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER