Barolar Birliği Uyardı

Kıbrıs Türk Barolar Birliği dün düzenlediği basın toplantısı ile İkinci Ekonomik Paketin 12. Maddesi hakkında uyarıda bulundu.

Barolar Birliği Uyardı

Kıbrıs Türk Barolar Birliği dün düzenlediği basın toplantısı ile İkinci Ekonomik Paketin 12. Maddesi hakkında uyarıda bulundu.
 

BEŞ BARODAN ORTAK AÇIKLAMA…

Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Lefkoşa Mahalli Barosu, Girne Mahalli Barosu, Mağusa Mahalli Barosu ve Güzelyurt Mahalli Barosu dün Kıbrıs Türk Barolar Birliğinde İkinci ekonomik paketle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Barolar Birliği, 22 Haziran 2020 tarihinde açıklanan İkinci Ekonomik Paket ile ilgili açıklama yaptı ve bazı hususları Başbakan ve Bakanlar Kurulu’nun dikkatine sundu. 


“ONİKİNCİ MADDE YARGI KARARLARI İLE İLGİLİ”…

Basın toplantısında açıklama yapan Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, “22 Haziran 2020 tarihinde tarafınızdan okunarak kamuoyunun bilgisine sunulan İkinci Ekonomik Paket’in 12’nci maddesinin yargı kararları ile ilgili olduğu görülmektedir” dedi. 


“YÜRÜTME ORGANININ YARGI KARARLARINI DEĞİŞTİRMEYE YETKİSİ YOKTUR”…

Esendağlı, “Anayasa’nın üzerine tesis edildiği “Hukukun üstünlüğü” ve “Kuvvetler ayrılığı” prensipleri ışığında yapılmak istenen düzenlemenin Anayasa’nın açıkça ihlal edilmesi sonucunu doğuracağı konusunda KKTC Hükümeti’ni uyarmak, her şeyden önce görevimizdir” dedi. Yürütme organının yargı kararlarını değiştirme veya erteleme yetkisinin olmadığını kaydeden Esendağlı, bu yetkinin, Cumhuriyet Meclisi’ne dahi tanınmış olmadığını vurguladı.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER