Batılı bir diplomata göre Lübnan’ın varlığı kriz nedeniyle tehdit altında

banner3

Diplomatlar, Lübnan’da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü’nün (UNIFIL) rolünü iyileştirmek için ‘pragmatik şekilde çalışmak’ istediklerini bildirdiler...

Batılı bir diplomata göre Lübnan’ın varlığı kriz nedeniyle tehdit altında

New York ve Washington’dan Avrupalı diplomatlar, Lübnanlıların reform için hızlı davranmaması halinde Lübnan için ‘varoluşsal bir tehdit’ haline gelen finansal ve ekonomik krizin etkilerine karşı uyarıda bulundular. Diplomatlar, Lübnan’da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü’nün (UNIFIL) rolünü iyileştirmek için ‘pragmatik şekilde çalışmak’ istediklerini bildirdiler. Açıklama, Hizbullah tarafından desteklenen hükümetin bozulmayı önlemek için fiili adımlar atmaması ve Hizbullah’ın güneydeki UNIFIL operasyonu bölgesinde Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal etmesi ışığında, Lübnan’daki finansal ve ekonomik koşulların kötüleşmesine ilişkin şu ana kadarki en güçlü uluslararası uyarı oldu.

Şarku’l Avsat’ın Lübnan’la ilgili sorularına yanıt veren Avrupalı bir diplomat, Lübnan’ın ‘kalplerinde son derece büyük bir yere sahip olduğunu’ söylerken Lübnanlıların korkularını paylaşan çok sayıda ülkenin var olduğuna dikkat çekti. Avrupa ülkelerinin Lübnan ile tarihsel bağları ve daima yakın ilişkileri olduğunu belirten diplomat, Fransa’nın Sedir 1 (CEDRE) ve Sedir 2 konferanslarını düzenleyerek finansal ve ekonomik krize yönelik ‘tepki koordinasyonuna öncülük ettiğini’ vurguladı. Avrupalı diplomat, katılımcı tarafların ‘büyük bir finansal ve ekonomik krizden kaçınmak için mümkün olan her şeyi yapmayı sürdüreceğini’  vurguladığı açıklamasında “Top şimdi Lübnan’ın sahasında” dedi. Diplomat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı reformlar ve kararlar Lübnanlılar tarafından alınmalı. Lübnan’daki toplumsal ve siyasi durum göz önüne alındığında istikrarsızlık, güvensizlik ve hatta Lübnan’ın varlığı üzerindeki etkileri son derece şiddetli olacak.”

Diplomat, UNIFIL ile ilgili olarak da çalışmanın 1701 sayılı karar uyarınca görev süresinin 1 yıl daha uzatıldığını belirttiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“UNIFIL, 1978 yılından bu yana var olan, son derece önemli bir barış koruma gücüdür. Yedinci bölüm uyarınca bir dönem ya da barış fırsatını uygulama süreci değildir. Yerel milislere ve diğer aktörlere karşı faaliyet göstermesi gerekmemektedir. Güney Lübnan’da güvenli bir alan sağlamak için vardır.”

Diplomat ayrıca UNIFIL’ın iyi bir iş çıkardığını vurguladı.

UNIFIL’ın görevlerini etkili bir şekilde yerine getirmesini sağlamaya veya bu görevlerin yerine getirilmemesi halinde koşulları yeniden gözden geçirmeye ilişkin olarak ABD’nin son tavrına da değinen diplomat konuya dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bazı ortaklarımız bir eleştiri yolu arıyorlar. UNIFIL’i, Hizbullah ve diğer gruplar konusunda daha aktif hale getirmek istiyorlar. Bu eleştirinin arkasındaki düşünce uygulansaydı, bu yönde ilerleyecek olduğumuzu sanmıyorum. UNIFIL’in faaliyetlerini iyileştirmek ve görevlerine saygı duymak için son iki yılda yaptıklarımızı devam ettireceğiz. ABD’li ortaklarımıza, Fransız, İspanyol ve İtalyan ordularının işlerini nasıl yaptıkları konusunda memnun olmamaları halinde uygulamaları bildireceğiz.”

Gerçekçi ve pratik bir önerinin UNIFIL’ın çıkarına olacağını belirten diplomat sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak bazı ortaklarımızın istedikleri hedefe yöneleceklerini sanmıyorum. UNIFIL, İsrail’in yanı sıra Lübnan’ın da çıkarına hizmet ediyor. Burası, bir İsrailli generalin Lübnanlı bir generalle bir araya gelip görüşebileceği tek alandır. Sahada mevcut olan taraflar olarak Lübnan ve İsrail’in UNIFIL’in silinmesini veya yok olmasını istediğini sanmıyorum.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER