Bengihan’dan hükümete sert tepki

banner3

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hükümetin çalışanların vergi yükünü artırmasının hem adaletsizlik hem de vicdansızlık olduğunu söyleyerek sendikanın bu tür girişimler karşısında sessiz kalmayacağını vurguladı.

Bengihan’dan hükümete sert tepki

Kıbrıs Türk Amme Memurlerı Sendikası (KTAMS), hükümetin yaptığı yasa ile maaşlı çalışanlardan alınan vergi oranları yükseltilmesine sert tepki gösterdi.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan yaptığı açıklamada, hükümetin çalışanların vergi yükünü artırmasının hem adaletsizlik hem de vicdansızlık olduğunu söyleyerek sendikanın, çalışanları, dar ve sabit gelirli kesimleri daha da fakirleştirecek bu tür girişimler karşısında sessiz kalmayacağını vurguladı.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan’ın açıklaması şöyle:

“Dar ve Sabit gelirli kesimlerin yüksek enflasyon altında ezilmesi karşısında Hükümet, bu kesimleri rahatlatıcı, alım gücünü koruyucu tedbirler alması gerekirken tam tersi bu kesimlere ek külfet getirmek için yasa değişikliği önerisi hazırlamıştır.

Yıllardır vurguladığımız adaletli vergi toplanması konusunda hiçbir adım atılmamıştır. Lüks yaşamları ile dikkat çeken birçok şirket sahibinin zarar beyan ederek devlete bir kuruş vergi ödememeleri karşısında kılını kıpırdatmayan hükümet yine elini maaşlı kesimlerin cebine atmıştır. Gelir Vergisi Yasasında değişiklik önerisi hazırlanarak özel indirim oranının alt sınırının %10’dan % 0 (yüzde sıfır)’a kadar indirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu yetkilendirilirken, matrah dilimlerine göre belirlenen vergi oranlarının alt vergi dilimi % 10’dan % 20’ye, üst sınırı da %37’den % 40’a çıkarılıyor. Yani kısacası çalışan kesimlerin vergi yükü artırılıyor. Yeni düzenlemeye göre en üst baremden maaş alan Cumhurbaşkanı da, barem 14,15,16’dan maaş çeken bir memur da %40 vergi dilimine girecek. Bu da çalışanlar arasındaki vergi adaletsizliğinin daha da artmasına neden olacak. Açlık sınırı altında kalan asgari ücretten ilk kez bu hükümet döneminde vergi alınırken yapılacak olan bu yasal değişiklikle asgari ücretlinin vergisi de iki kat artacaktır.

Hükümetin sermaye sahiplerinden kazançları oranından vergi almak yerine ekonomik anlamda zaten çok zor durumda olan çalışanların vergi yükünü artırması hem adaletsizlik hem de vicdansızlıktır. Sendikamızın, çalışanları, dar ve sabit gelirli kesimleri daha da fakirleştirecek bu tür girişimler karşısında sessiz kalmayacağını vurgularız.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER