"BİR ANDA 'İKİ DEVLETLİLİK' DİYEREK DERDİMİZİ ANLATAMAYIZ"

banner3

Sibel Siber: "Siyasi eşitliğin ortada olmayacağı bir yapı konuşulmalıdır"

"BİR ANDA 'İKİ DEVLETLİLİK' DİYEREK DERDİMİZİ ANLATAMAYIZ"

Meclis eski başkanlarından ve başbakanlardan Dr. Sibel Siber, KTV’de Haluk Yerli’nin sorularını yanıtladı...

BM parametresinin iki toplumlu iki bölgeli siyasi eşitliğe dayalı federasyon olduğunu hatırlatan Siber, “Rum tarafı iki toplumluyu söylüyor, siyasi eşitliği söylemiyor. Bizim federasyon anlayışımız, bu parametrelere dayalıysa, gerçek anlamda siyasi eşitlik istiyorsak, bu federasyon hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. Bu kadar netim. Biz siyasi eşitlikten taviz verecek olursak belki bir federasyon durumu olabilir. Bu konuda taviz verecek bir toplum olabilir mi? Yönetim mekanizmalarında azınlık olmayı toplum kabul eder mi? Hiç kimse bunu kabul etmeyecektir” diye konuştu.

Aynı düşünce ve parametrelerle bir yere varılamayacağının ortada olduğunu vurgulayan Siber, siyasi eşitliğin ortada olmayacağı bir yapının konuşulması gerektiğinin altını çizerken, “Bir anda kalkıp iki devlet” diyerek de uluslararası kamuoyuna dert anlatmanın güç olduğunu ifade etti.

Siber, “Bunca yıldır görüşülen federasyonun niçin sürekli çıkmazla sonuçlandığını bilgilerle, belgelerle ve tutanaklara dayanarak anlatmak gereklidir. TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Anastasiadis’in federasyona varılamayacağını, iki ayrı yapının oluşturulması konusunda konuştuğun yönündeki açıklamasını hatırlayın” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 23:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER