Çocuklarımız, geleceğimizdir! Tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Gününü kutlarız!

banner3

Çocuklarımız, geleceğimizdir! Tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Gününü kutlarız!

Onların daha sağlıklı ve daha iyi yetiştirilmesi bizim, adamızın ve dünyamızın daha aydın ve  refah olabilmesi için en önemli görevimizdir. 1 yılı aşkın bir süredir devam eden pandemi sürecinde okulların kapalı olması, ciddi öğrenme kayıplarının yanı sıra sosyal ve duygusal gelişimlerinde de ciddi sorunlara ve geriliklere neden olmaktadır. Bu dönemde uygulanmaya çalışılan uzaktan eğitim modelinin kalitesi hiç sorgulanmamıştır. Ülkemiz dünyada okulların en çok kapalı kaldığı ülkelerden biri olması nedeni ile ülkeler arasında eğitim kalitesinde daha da geriye düştüğümüz kabul edilmesi gereken bir gerçektir. Ülke içerisinde de uzaktan eğitime ulaşabilmede çocuklarımız arasında zaten var olan eğitim eşitsizliğinin daha da arttığı bilinmektedir. Bu nedenle okullarımızın kapanmamak üzere tekrardan yüz yüze eğitime başlamasının bir an önce planlanması ve hayata geçirilmesi gereklidir. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yürütülmelidir. Biz, KTTB olarak eğitimde örgütlü sendikalarla birlikte eğitimin başlaması ve devamlılığı için bir çalışma yürütmekteyiz.

Ülkemizde çocuk sağlığı konusunda, özellikle koruyucu hekimlik ayağında ciddi eksiklikler mevcuttur. Tüm dünyada devlet tarafından uygulanan metabolik tarama testleri ülkemizde ücretli olarak yapılabilmekte, devletimiz bunu ücretsiz sağlayamamaktadır. Ayrıca çocukluk çağı aşılarına erişimde ciddi sıkıntılar mevcuttur. Sağlık ocakları veya devlet hastanelerinin poliklinik kapasitesi tüm çocukları aşılamaya yeterli değildir. Aşıların çocuklarımıza ücretsiz sağlanmasında da çok yorucu ve gereksiz prosedürler mevcuttur. Aşıların ücretsiz tedariki kolaylaştırılmalı ve gelişmiş ülkelerde uygulanan meningokok gibi aşılar artık rutin aşı takvimimize girmelidir.

Bu bağlamda ‘yöneticilerimizin’  çocukların daha iyi ve eşit sağlık-eğitim hakları konusunda, bilimsel gerçeklere dayanıp, çağdaş ve evrensel doğrularla ciddi adımlar atması gereklidir. Bu, geleceğin büyükleri ve geleceğimiz olan çocuklara hepimizin borcudur.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

Dr. Ceyhun Dalkan

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 14:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER