CTP ile AKEL’den ortak açıklama: Yeniden birleşme çabalarına öncelik verilmeli

banner3

CTP ve AKEL ortak bir açıklama yayınlayarak, adada yeniden birleşme çabalarına öncelik verilmesi gerektiği vurgulanarak, bu kapsamda, iki tarafın samimi bir diyaloğa yeniden başlamaları gerektiğine dikkat çekti.

CTP ile AKEL’den ortak açıklama: Yeniden birleşme çabalarına öncelik verilmeli

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile AKEL, Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış olan zeminde mümkün olan en kısa sürede kapsamlı çözüm için resmi müzakerelerin yeniden başlaması hedefiyle iki tarafın samimi bir diyaloğa yeniden başlamaları gerektiğine dikkat çekti.

CTP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs konusunda yapılacak gayriresmi toplantıya hazırlık olarak adanın BM zemininde yeniden birleşme vizyonu ve bağlılığının, her iki toplumda da tüm seviyelerde hâkim olması gerektiği vurgulandı.

Müzakerelerin, anlamlı ve aciliyet duygusu içerisinde sonuç odaklı olması gerektiği belirtilen ortak açıklamada, “25 Kasım 2019’da Berlin’de yapılan gayri resmi toplantının ardından BM tarafından yapılan açıklamada vurgulandığı gibi, sürecin iki taraf arasında varılan yakınlaşmaları, iki liderin 'Ortak Açıklamasını' ve 'Guterres Çerçevesini' temel alması koşuluyla bu hedefe ulaşılabilir” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Hâlihazırda üzerinde anlaşmaya varılmış olan konuların yeniden müzakereye açılması, diyaloğu sadece karmaşıklaştıracak ve geciktirecektir” ifadelerine yer verildi.

Ortak açıklama, şöyle devam etti:

“Nihai hedef, BMnin ilgili tüm kararları ve parametreleriyle tamamen uyumlu, siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli ve iki toplumlu bir federal çözüm için stratejik bir siyasi anlaşmaya varmak olmalıdır. 

Bu hedef yolunda olası bir başarısızlık statükoyu devam ettirecek, bölünmeyi daha da derinleştirecek ve iki toplumu birbirlerinden daha da uzaklaştıracaktır. Statüko durağan değildir ve kalıcı barış, güvenlik ve refah açısından zararlı sonuçların artmasına yol açacaktır. Bu, ada için olduğu kadar bölge için de kesinlikle geçerlidir.”

Liderlere, birlikte gerekli önleyici tedbirleri almaları ve geçiş noktalarından geçişlerin normalleştirme çağrılarının yinelendiği açıklamada, “Daha fazla gecikme olmaksızın güvenli geçişler için koşullar Sağlık bilimcilerinin yönlendirme ve tavsiyelerine uyarak belirlenmeli, benimsenmeli ve uygulanmalıdır. Partilerimiz bu tür hareketleri mümkün olan her şekilde desteklemeye hazırdır” denildi.

CTP ve AKEL’in ortak açıklaması şöyle sonlandı:

“Kıbrıs Türk Toplumuna AB aşılarının tedarikine ilişkin İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesinin kolaylık sağlamasını selamlıyoruz. Aşılar süreklilik ve orantılılık prensipleri temelinde paylaşılmalıdır. Kamu sağlığı güvenliğine hizmet edebilmek için, bu çalışma işbirliği ve dayanışma ruhuyla devam etmeli ve yoğunlaştırılmalıdır. 

Partilerimiz her iki toplumu da federal çözüme hazırlamaya yönelik tüm çabaları desteklemekte kararlı olmaya devam etmektedir. Önümüzdeki konferans öncesinde sivil toplum örgütlerinin ve hareketlerin harekete geçirilmeleri için bu çabalar güçlendirilmelidir. Bu çerçevede, işbirliğimizi her düzeyde iki toplum arasında karşılıklı anlayışı ve yeniden yakınlaşmayı arttırma çabası içerisinde olacağız.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER