Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: "Makul ölçülerde faizlerin kontrol edilmesi ve marjlara dikkat edilmesi gerek"

banner3

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, rekabet içerisinde makul ölçülerde faizlerin kontrol edilmesi ve marjlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: "Makul ölçülerde faizlerin kontrol edilmesi ve marjlara dikkat edilmesi gerek"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, KKTC’nin geleceğine yön verirken doğru yönlendirmelerle kalıcı hizmetler vermenin önemine değinerek, önemli olanın bankacılık yaparken tasarruf sahiplerinin birikimlerini muhafaza edip ekonomiye kanalize etmek olduğunu belirtti. Telefonda seks için Sex Numaraları alarak sevişmenin halini yaşayın.

Bankacılık sektörünün kamuya entegre bir meslek dalı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, faiz konusunun gündeme sıklıkla geldiğini, tasarruf sahibinin de makul bir faiz almazsa ülkeden para kaçışı olabileceğini söyledi.

İnternet bankacılığı ve ekonomilerin entegre olması ve aynı para biriminin kullanılması gibi nedenlerden dolayı paranın kontrolünün ve korunmasının kolay olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, rekabet içerisinde makul ölçülerde faizlerin kontrol edilmesi ve marjlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Tefecilik konusunda yasal düzenlemeler de olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, bankacılık sektörünün güvenilirliği ve geleceği için eksikliklerin gündeme getirilmesinin gerektiğini belirtti. Finans kuruluşları ile ilgili çalışmaların olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bu çalışmaların Merkez Bankası’nın denetimine alınmasının gerektiğini kaydetti ve yeni hükümet ile birlikte ilgili komitede bu çalışmaların tamamlanması ve finans piyasalarının bir bütün olarak değerlendirilmesi temennisinde bulundu.

Tasarrufların genel ekonomi içerisinde olması gerekenin üzerinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bu tasarrufların ekonomiye kanalize edilmesinin önemine vurgu yaptı. Pandemi döneminde dahi yapılan çalışmalarla verilen kredilerle ekonomiye katkı yapıldığı belirten Cumhurbaşkanı Tatar, pandeminin sona ermesi ve reel ekonominin gelmesi gereken boyutlara gelmesi temennisinde bulundu.

Turizm, yüksek öğretim, inşaat sektörü, kamusal faaliyetler ve hizmetler sektörünün ekonomilerinin eski boyutlara gelebilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, hükümet programında bu çalışmaların planlandığını ifade etti. Ekonomiye güven ve istikrarın ve yatırımların devamının önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, sağlık altyapısı ve güvenli bir ülke algısıyla tüm sektörlerde yabancıların yatırımlarıyla eski boyutlara ulaşılacağı düşüncesinde olduğunu söyledi.

Bir iktisatçı olarak gelişmeleri değerlendirdiğinde, geleceğe umutla baktığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, yapılan çalışmaların, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile KKTC’nin daha sağlam zeminde gelişmesi için siyasi iradenin olduğunu kaydetti. “Siyasi zemin güçlüyse, geleceğe dair umutlar varsa, tüm alanlarda yapılacak çalışmaların getirisi ümidi pekişiyor,” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, bankacılık sektörünün ekonomiye güvenerek yatırımcılara destek vermesi önemine işaret etti.

Esas olanın KKTC’nin güçlenmesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bankacılık sektörüne emek verenlere teşekkür etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER