Cumhurbaşkanı Tatar, "Kıbrıslı yoktur. Türk yada Rum vardır"

banner3

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Kıbrıslı diye bir millet yoktur. Kıbrıs'ta ya Türk'sünüz ya Rum'sunuz." dediği konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin de tam desteğiyle artık federasyonu görüşmediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, "Kıbrıslı yoktur. Türk yada Rum vardır"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir kez daha, hiçbir zaman Rumların boyunduruğu altına girmediklerini belirterek “Bu çok önemli, şimdi dolayısıyla artık bu federasyon entrikaları, federasyonun bizi sürükleyeceği hatta 1974 öncesine götüreceği tehlikeyi artık geride bırakmış durumdayız.” dedi.

Cumhurbaşkanı TatarHatay Valiliğini ziyaret ederek Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Burada Vali Rahmi Doğan’la görüşen Tatar, Türkiye ile fevkalade güzel ilişkiler içerisinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı seçtirildikten sonra Türkiye’de çeşitli ziyaretler gerçekleştirdiğini hatırlatan Tatar, KKTC’nin içinde bulunduğu koşulları, milli davasını, ulusal davasını Türk halkına anlatmanın ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

“KIBRIS’TA İKİ AYRI HALK VARDIR, BUNU BÜTÜN DÜNYA BÖYLE BİLMELİ”

Tatar, 1974’ten sonra Hatay’ın çeşitli bölgelerinden çok sayıda insanın Kıbrıs’a gittiğini ve oraya yerleştiğini belirterek şöyle konuştu:

“Dolayısıyla aramızda bu şekilde bir kaynaşma vardır. Bu da bizim zenginliğimizdir. Dolayısıyla hep birlikte verdiğimiz mücadelenin, gerçekten 47 yıl sonra şu anda yeni siyaset, yeni bir anlayışın Türkiye Cumhuriyeti’nin de tam desteğiyle, Maraş açılımından sonra artık Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin iş birliğiyle bir anlaşmanın olabileceğini hem Birleşmiş Milletler hem diğer ülkelere anlatmaya çalışıyoruz.”

Dost ülkelerden destek beklediklerini vurgulayan Ersin Tatar, “Kıbrıs’ta iki ayrı halk vardır, bunu bütün dünya böyle bilmeli. Kıbrıslı diye bir millet yoktur. Kıbrıs’ta ya Türk’sünüz ya Rum’sunuz. Asırlardan beri Kıbrıs Türk halkı Osmanlı döneminde Kıbrıs’ın yöneticileri olarak hep oralarda varlığını sürdürdü. İngiliz yönetimi döneminde birtakım sıkıntılar yaşadık ama hiçbir zaman Rumların boyunduruğu altına girmedik. Bu çok önemli, şimdi dolayısıyla artık bu federasyon entrikaları, federasyonun bizi sürükleyeceği, hatta 1974 öncesine götüreceği tehlikeyi artık geride bırakmış durumdayız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin de tam desteğiyle artık federasyonu görüşmediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 16:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER