“DİZİ GALASI, DİZİYİ YAPANLARIN EMEĞİNE GÖLGE DÜŞÜRECEK”

banner3

“PANDEMİNİN ORTASINDA YÜZLERCE KİŞİYİ TOPLU SANAT ETKİNLİĞİ CİDDİ BİR TEHLİKEDİR… GALANIN SEMBOLİK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞMESİ EN UYGUN ÇÖZÜM OLACAKTIR”

“DİZİ GALASI, DİZİYİ YAPANLARIN EMEĞİNE GÖLGE DÜŞÜRECEK”

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Doğu Akdeniz Üniversitesi-Mağusa Belediyesi'nin ortak kullanımındaki kongre merkezinde bir dizi galasının yapılmasının, salgın koşullarında halkın sağlığı açısından “ciddi bir tehlike” teşkil edeceğine işaret ederek, tüm tarafları bu konuda sağduyuya davet etti. 
DAÜ-SEN, “böylesi bir tehlikenin sanat etkinliğini gölgede bırakacağını, diziye emek verenlere de saygısızlık yapılacağını” belirterek, “Galanın sembolik bir katılımla gerçekleşmesinin en uygun çözüm olacağını” kaydetti. 
DAÜ-SEN tarafından yapılan yazılı açıklamada şu görüşler ifade edildi:
“Doğru kesimleri aşılamak yerine elimizdeki aşıyı yanlış kullandık. Toplumu evlere kapatıp sağlık için gereğini yapmadık. Yükseköğretimi, iç turizmi, ekonomiyi bitirdik. Sağlık nedeniyle değil ekonomik iflas nedeniyle kısıtlamalar kaldırıldı. Mevcut kısıtlamalar ise keyfi olarak uygulanıyor. Tiyatrolar, sinemalar, konferanslar, resepsiyonlar, takım sporları seyircili ve seyircisiz olarak yapılmıyor. Tüm bunların sağlık gerekçeleri ile yapılmadığı söyleniyor. Aynı nedenle okullar uzun süredir kapalı. 
Çelişkilerin doruk yaptığı bu dönemde DAÜ-Mağusa Belediyesi'nin ortak kullanımındaki kongre merkezinde bir dizi galasının yapılacağına dair bilgi kamuoyunu meşgul etmektedir. Yani tüm kültürel-sanatsal etkinliklerin yasak olduğu dönemde böylesi bir galaya izin veriliyor. Bu çelişkili karar pandemide ciddi sıkıntılar yaşamakta olan topluma karşı büyük bir ayıptır. Böylesine ‘adamına göre’ kararların üretildiği bir yerde hiçbir toplumsal mücadelenin değeri ve anlamı kalmaz. Tedbirler adamına göre, aşılama adamına göre, her şey adamına göre. Yönetimlerin bu anlayışı toplumsal yaşama ciddi bir darbedir.”
DAÜ-SEN’nin bu etkinliğe doğrudan Başbakanlığın izin verdiği yönünde bilgi edindiklerinin ifade edildiği açıklamada, “Başbakanlık bu yönde DAÜ'ye, Sağlık Bakanlığı'na ve Polis Müdürlüğü'ne talimat vermiştir. Pandeminin ortasında yüzlerce kişiyi toplu sanat etkinliği ciddi bir tehlikedir. Böylesi bir tehlike bu sanat etkinliğini gölgede bırakır. Dizi yerine bu tehlike konuşulur, diziye emek verenlere saygısızlık yapılmış olur. Bu nedenle söz konusu galanın sembolik bir katılımla gerçekleşmesi en uygun çözüm olacaktır” ifadesine yer verildi.
DAÜ-SEN, ayrıca bilim yuvası olarak bilinen DAÜ'nün isminin yüzlerce kişinin hayatını riske atacak bir etkinlikle anılmasının “ciddi bir haksızlık yaratacağına” işaret ederek, tüm tarafları sağduyuya davet etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER