Ekonomi Çöktü! Kanber: 5 bin işletme sigorta kayıtlarından düştü

banner3

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, Kıbrıs Haber’e konuştu ve “Toplumda gelir kaybı çok yüksek. Asgari ücret yeterliliği tartışılacak bir zaman değil” dedi. KTEZO Başkanı Kanber, defalarca toplanan ancak bir türlü belirlenemeyen asgari ücret hakkında konuştu.

Ekonomi Çöktü! Kanber: 5 bin işletme sigorta kayıtlarından düştü

“AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETLE NEREDEYSE AYNI NOKTADA”

Kanber, “Açlık sınırı neredeyse asgari ücretin hemen hemen aynı noktasında. Dolayısıyla asgari ücretle çalışan emekçi
ve kamuda çalışanlar asgari ücretin arttırılmamasını düşünecek durumda değil” dedi.

“ASGARİ ÜCRET ARTMALI”

Asgari Ücretin artması gerektiğini söyleyen Kanber, pandemi döneminde ekonominin çöktüğünü belirtti.
Kanber şunları söyledi:

“Asgari ücret artmalı, bu bir gerçek. Bunu pandemi süresince, ekonominin çöktüğü dönemde,iş verene yük olacağını düşünürsek aslında bu kısır döngüye dönüşecek. Pandemi süresince bu döneme kadar söylediğimiz asgari ücretin artmasıydı. Ama bu süreçte aradaki farkı devletin takviye etmesi gerekirdi.”

“5 BİN İŞLETME SİGORTA KAYDINDAN DÜŞTÜ”

“Asgari ücretle çalışanların yaşayabilir ve ailesini geçindirebilecek bir pozisyona gelmesi lazım” diyen Kanber, 5 bin işletmenin sigorta kayıtlarından düştüğünü hatırlattı.
Kanber sözlerine şöyle devam etti:

" 5 bin işletme sigorta kayıtlarından düştü ve bu devam ediyor. 50 bine kadar sigorta kayıtlarından düşen çalışan var. Bunların büyük kısmı yurt dışına gitti ve bir kısmı ise niteliksiz izne gitti. Ülkede bu kadar hem işçi sayısı hem de işletme kaybı olduğu dönemde pandemi  doğru yönetilemediği için çoğaldı. Ekonomik tedbirler alınmadığı ve işletmelere doğrudan destekte bulunulmadığından, ayrıca çalışanlara sürdürülebilir bir destek sağlanmadığı için asgari ücretin arttırılmasını önemli buluyorum."

“BİR AN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI”

Yüz yüze eğitimin başlaması için ekonomik bir dengenin de olması gerektiğini söyleyen Kanber, ayrıca şunları ekledi:
“Bulaşın artması devam ederse iş kapasitesinin düştüğünü göreceğiz. Bir an önce önlemlerin alınması  sağlıkla ilgili tedbirlerin alınmasının, yanı sıra yüksek öğretimin yüz yüze başlaması lazım.  Ancak  o zaman ülkede ekonomik bir denge başlayacak.”

Kaynak:Kıbrıs Haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER