Elcil: “Denktaş, her zaman gerçekçi bir siyaset izledi”

banner3

Bağımsız Cumhurbaşkanı Denktaş, KTÖS’e ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretle ilgili konuşan Elcil, “Denktaş, her zaman gerçekçi bir siyaset izledi” ifadelerini kullandı.

Elcil: “Denktaş, her zaman gerçekçi bir siyaset izledi”

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Serdar Denktaş,  Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasını ziyaret ederek Genel Sekreter Şener Elçil ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Denktaş,  bağımsız aday olarak ana amacının Cumhurbaşkanlığı-Hükümet ve Hükümet-Muhalefet-Sivil Toplum arasındaki dağınıklık ve istişaresizliğin ortadan kaldırılması olduğunu belirterek bugünkü noktada “diyalog  kuruyoruz” deyip sadece konuşmak istenilenin söylendiğini ancak söylenenin dinlenmediğini belirtti.

Tavandaki çatışmayı önleyecek bir yaklaşım sergilemenin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Denktaş, olabildiğince her taraf ile bozulan ilişkilerin düzelmek gerektiğini ifade etti.

KTÖS ile hükümetlerde görev yaptığı süreçlerde çok kez tartıştıklarını  ancak sonuca birlikte ulaşmayı da her zaman bildiklerini söyleyen Denktaş, fikir ayrılıkları olabileceğini, bunu her zaman büyük bir zenginlik olarak gördüklerini dile getirdi.

Denktaş,  bu yaklaşımı toplumsal bir karakter olarak benimsemek gerektiğini belirterek: “Önce kendi kendimizle sonra da çevre ile barışabilmek en büyük ümidimdir. Bunun için uğraş vereceğim. O makama gelince yürüyüşü değişecek olanlardan değilim. Çünkü oralardan çıktık” dedi.

“Bağımsız aday” denildiğinde kendisinin gerçekten “bağımsız” bir aday olarak yola çıktığı dile getiren Denktaş, 31 yıllık siyasi hayatında da kapısından içeri giren hiç kimsenin siyasi rozetine bakmadığını vurguladı.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de Denktaş’ın ilk ziyaretlerden birinin kendilerine yapmasından dolayı onur duyduklarını belirterek teşekkür etti.

Elcil, öğretmenlik mesleğinin ve toplumsal mücadeledeki yerlerinin önemine değindiği konuşmasında bu mücadelede bir siyasi kesimin kendilerine uzak durduğunu, ancak Denktaş’ın kendileri ile her zaman açık açık tartışmaya hazır olduğunu ve bir çok konuda birlikte diyalogla hareket ettiklerini ifade etti.

Denktaş’ın adaylık sürecine de değinen Elcil: “Gördük ki Denktaş’ın adaylığı ile beraber oyunda kartlar yeniden dağıtılmaya başlandı. Sizler birilerinin telkini ile aday olmadınız. Bu da bizleri çok memnun etti ve aday olmanıza sevindik. Dolayısıyla bu yarışta sizlere başarılar diliyoruz” dedi.

Denktaş ile geçmişte çok mesaileri olduğunu belirten Şener Elcil, kendisinin hiçbir zaman ayakları havada değil gerçekçi bir siyaset izlediğine tanık olduklarını söyledi.

Fikrimize katılmadığınız noktalarda bile bizimle birlikte oldunuz. Bu bize ve kitlemize her zaman olumlu olarak yansıdı. Bunun en güzel örneği geçtiğimiz gün gündeme gelen Girne’deki yeni okul yapımıyla ilgilidir. Günlerce, aylarca yer bulunamadı. Ancak siz bir haftada yeri bulup bu işi çözdünüz. Ayrıca Maliye Bakanlığı döneminde, öğretmen hakları konusunda da her zaman kararlı durdunuz. Ne söylemişseniz onu yaptınız. Alışmış olduğumuz siyasetçi tarzından farklı yaklaştınız”

Aylarca, yıllarca Girne’de bir okul için arazi bulunamadığını anımsatan Şener Elcil, Denktaş’ın Bakanlığı döneminde bir hafta içerisinde araziyi bulup, dörtlü hükümet zamanında kaynağı ayırdığını anlattı. Bugünlerde inşa edilen okulun UBP tarafından siyasi malzeme haline getirileceğini ifade eden Elcil, okulun Serdar Denktaş tarafından yapıldığının herkes tarafından bilindiğini ifade etti.

Seçimi, Kıbrıs Türk toplumunun lideri olma yarışı olarak gördüklerini belirten Elcil,  bu konuda bir boşluk olduğunu ve ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER