Fare yapışkanları doğal yaşamı tehdit ediyor!

banner3

Taşkent Doğa Parkı bünyesindeki 1190 Yaban Hayat Destek Hattı'na gelen bir ihbar herkesi hayretler içinde bıraktı. Fare yakalamak için kurulan bir yapışkan tuzak üzerinde farelerin yanında kemirgen olmayan bir adet sivri fare, bir adet kara yılan ve bir de güneş yılanının yapışmış halde bulunması yapışkan tuzakların aslında yaban hayat için ne kadar tehlikeli olabileceğini gözler önüne serdi.

Fare yapışkanları doğal yaşamı tehdit ediyor!

Fare populasyonundaki artış ve devletin fare ile mücadelede almış olduğu önlemlerin yetersiz kalması vatandaşları kendi çözümlerini bireysel olarak üretme yoluna itiyor. Bu amaçla marketlerde kolaylıkla bulunan yapışkan fare tuzakları ise sıklıkla ev ve bahçelerde kullanılan bir yöntem halini aldı. 

Ne var ki, seçici olmayan bu tuzaklar fare dışında pek çok canlı için de ölümcül bir tehdit oluşturmaktadır.  Fare yakalamak için kurulan bir yapışkan tuzak üzerinde farelerin yanında bir adet kara yılan ve bir de güneş yılanının yapışmış halde bulunması bunun en somut göstergelerinden birisini oluşturuyor.

Yapışkan tuzak üzerinde yapışmış olarak bulunan yılanlar DoğaPark uzmanları tarafından titizlkle yapışkandan kurtarılarak tedavi altına alındı. Bu kez şanslı olarak 1190 hattına gelen ihbar sonrası tedavisi yapılan ve rehabilitasyon süreci sonrası doğaya dönebilecek yılanlar kurtulacak. Ancak, bu tarz yapışkan tuzaklar sadece yılanları değil hedef dışı birçok yaban hayvanını tehdit etmeye devam edecek.

Kaynak: Yeşil Kıbrıs

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER