Federal temelde bir anlaşma kabul edilemez!

banner3

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs konusunda, egemen eşitliğe ve eşit ulusal statüye dayalı yeni siyaset çerçevesinde, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu önerilerle bir yere varılabileceğini söyledi.

Federal temelde bir anlaşma kabul edilemez!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs konusunda, egemen eşitliğe ve eşit ulusal statüye dayalı yeni siyaset çerçevesinde, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu önerilerle bir yere varılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres aracılığıyla Rum lider Nikos Anastasiades’e iletilmek üzere hazırladıkları iş birliği önerilerine henüz resmi bir cevap gelmediğine işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafının önerileriyle hiç kimsenin otoritesinin diğer taraf üzerinde bir ağırlık yaratmadan, eşitlik temelinde gerçekleştirilmesi halinde Kıbrıs’ta daha yararlı ve faydalı işbirlikleri yapılabileceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk tarafının önerilerinin Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades’e iletildiği bilgisini aldıklarını, Rum tarafından resmi bir cevap almamakla birlikte, sözcülerinin bir takım açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum tarafından “biz ancak BM parametreleri çerçevesinde iki bölgeli, iki toplumlu ve federal temele hizmet edecek bir takım önerileri, bizlerin güven yaratıcı önlemelerimizle birlikte görüşürüz” diye haberler geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizlerin bunu kabul etmesi mümkün değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının 1 ve 8 Temmuz’da yaptığı kapsamlı iş birliği önerileri hakkında TAK muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan önerilerin bölgesel istikrarın sürdürülebilirliğine katkısı olacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bunlar, yeni siyasetimiz bağlamında eşitlik ve egemenlik temelinde başlatılacak bir süreç için gerekli ortamının yaratılmasına da hizmet edecektir” dedi. 

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Kıbrıs Türk tarafının izlediği yeni siyasete değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, egemen eşitliğe dayalı, eşit ulusal statüsü olan yeni siyaset çerçevesinde bir takım süreçlerden geçildiğini anımsattı.

Cenevre’de BM’ye ilk kez egemen eşitliğe dayalı ve eşit ulusal statüyü içeren yeni siyasi çerçeveyi sunalı bir yıl olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ekim 2021’de New York’ta üçlü toplantıda bütün bunların tüm ilgili paydaşlara sunulduğunu, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğiyle bunun yapıldığını, yeni siyasetin Ankara tarafından da desteklendiğini kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER