Göz göre göre ölüyoruz! 1 yılda yüzlerce tutuklu

banner3

Sokak ortasında 22 yaşındaki gencin ölümü ile uyuşturucu kullanımının ciddiyeti bir kez daha gözler önüne serildi

Göz göre göre ölüyoruz! 1 yılda yüzlerce tutuklu

Kilolarca uyuşturucu, Yüzlerce operasyon

Ada Basını (ÖZEL)

Ozanköy’de bir gencin sokak ortasında ölü olarak bulunmasının ardından uyuşturucu kullanımı yine gündeme geldi. Ülkenin kanayan yarası haline gelen uyuşturucu ticaretine ilişkin yüzlerce operasyon basına yansımasına rağmen, uyuşturucu kullanımının önüne geçilemiyor.
Polis istatistiklerine göre, 2020 yılının tamamında 8 kilogramdan fazla uyuşturucu madde ele geçirilirken, uyuşturucuya bağlı 3 kişi yaşamını yitirmişti. 2021 yılının ilk on ayında ise ele geçirilen uyuşturucu miktarı dudak uçuklattı.

Polis, Ocak-Eylül ayları arasında 11 kilogram muhtelif türlerde uyuşturucu madde, 53 kök Hint keneviri bitkisi ve binden fazla uyuşturucu madde içeren hap ele geçirdi.
Yüzlerce kişi uyuşturucu suçlarından tutuklanırken, ülkede uyuşturucu kullanımının önüne geçilemiyor.

Uyuşturucu çeşitlendi, zararı arttı

Maddeler on yıl öncesine göre çeşitlendi, çok daha etkili bir hale geldi, kaçakçılık yolları ve zula olarak tanımladığımız gizleme yöntemleri çeşitlendi. İnsan sağlığına verdiği zarar büyüdü. Kullanımı ciddi boyutlara ulaşan ve bir türlü önüne geçilemeyen uyuşturucu batağı birçok gencin hayatını karartırken, ailelerin tedirginliği de her geçen gün artıyor.

Sokak ortasında ölü bulundu… Kimse ses çıkarmadı…

Ozanköy’de aldığı aşırı doz uyuşturucu sonrası polis kayıtlarına uyuşturucuya bağlı ölüm olarak geçen 22 yaşındaki gencin ölümü, 2021 yılının uyuşturucuya bağlı ilk ölümü oldu.
Sokak ortasında yaşanan ölüm sonrası, gencin ölümüne sessiz kalınması dikkat çekti.

Uyuşturucu suçu işleyenlerin yaşı 20 ile 28 arasında…

2015’ten 2020’ye kadarki 6 yıldaki uyuşturucu suçlarıyla ilgili çizelge tüyler ürpertici. Uyuşturucu suçlarından yakalanan kişilerin yaşları 22 ile 28 arasında yoğunlaştı.
Uyuşturucu konusunda yakalanan kişilerin son 5 yıl içerisindeki yaş dağılımına bakıldığı zaman; suç işleyen kişilerde özellikle 22 yaşından itibaren büyük bir artış gözlemlenirken, 28 yaşından itibaren ise sayılarda azalma görüldü. Uyuşturucu maddelerle bağlantılı suç işlemeye başlama yaşının kayıtlarda en düşük 17 olduğu incelendi.

1 yılda yüzlerce tutuklu

Polis istatistiklerinde 15 Ağustos 2020- 27 Ağustos 2021 tarihleri arasında, 391 kişi aleyhinde yasal işlem başlatıldı.
Bu kişilerin 168’i uyuşturucu madde satışı, 28’i KKTC’ye uyuşturucu madde ithal etme, 7’si hintkeneviri bitkisi ziraatı ve 1’i de uyuşturucu madde üretimi suçuyla itham edildi.

Uyuşturucudan ölümler ürpertiyor…

2015-2021 Ekim ayı arasında uyuşturucu kullanımına bağlı yaşanan genç ölümler derin üzüntü yarattı. Toplumda da travma etkisi yaratan uyuşturucuya bağlı ölümler, uyuşturucu kullanımının ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

2015- 2021 yılları arasında ülkede uyuşturucu kullanımına bağlı 20 kişi hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 09:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER