Halk ekonomik geleceği konusunda korku içinde

banner3

Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS) Eylül 2021 araştırma sonuçlarına göre, “Halk ekonomik geleceği konusunda korku içinde” yaşıyor.

Halk ekonomik geleceği konusunda korku içinde

Artun ÇAĞA - StandardKibris

Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS) Eylül 2021 araştırma sonuçlarına göre, “Halk ekonomik geleceği konusunda korku içinde” yaşıyor.

Halkın 3’te 2’sinin ekonominin kötüye gitmesi korktuğunu gösteren araştırma, ankete katılanların %89’unun işlerin yanlış yönde gittiğini düşündüğünü gösterirken, bu oran bugüne kadarki en yüksek değer olarak dikkat çekiyor.

Ülkedeki yaşayan yaklaşık her 10 kişiden 9’unun işlerin yanlış gittiğini düşünüyor olması ise toplum adına oldukça çarpıcı ve düşündürücü bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Katılımcılar ülkenin en önemli sorunlarını sırasıyla ekonomik sorunlar; Kıbrıs Sorunu, işsizlik, korona ve yeteneksiz/beceriksiz liderler olarak belirtti.

EKONOMİK DURUM KONUSUNDA ÇARPICI VERİLER

Katılımcıların kendi ekonomik gelecekleri ile ilgili beklentilerinin giderek çok daha karamsar bir hal aldığı gözlemlendi.

Ankete katılanların %68.8’i kendi ekonomik durumunun 2 sene içerisinde daha kötü olacağını düşünüyor. Bu oran Haziran 2021’de %58.37, Mart 2021’de %53.53, Aralık 2020’de ise %41 idi.

Ülkenin gelecekteki ekonomik durumu ile ilgili beklentiler ise çok daha kötümser yönde.

Katılımcıların %85.98’i ülkenin ekonomik durumunun önümüzdeki 2 sene içerisinde daha kötü olacağını belirtti. Bu oran Haziran 2021’de %73.27, Mart 2021’de %71.67 idi.

“Ailelerin mali durumu” ülkedeki ekonomik sıkıntılar konusunda daha iyi bir fikir veriyor.

Katılımcıların sadece %16.83’ü ailenin mali durumunun iyi olduğunu belirtmiştir. %40.28 düzenli bir gelire sahip olduğunu fakat harcamalarda sınırlamalar olduğunu, %32.67 gelirinde azalmalar olduğunu, %10.02 ise çok sıkıntılı bir mali durumu olduğunu belirtti.

Katılımcıların %70.29’u mutfak giderlerini karşılayamamak konusunda kaygılı. (Mart 2021 anketinde %33.06).

Katılımcıların 80.73%ü hayat standardını koruyamamak konusunda kaygılı. (Mart 2021 anketinde %39.52).

Katılımcıların 73.51%i taksitlerini ödeyememek konusunda kaygılı. (Mart 2021 anketinde %35.56).

Katılımcıların 78.23%ü sağlık harcamalarını karşılayamamak konusunda kaygılı. (Mart 2021 anketinde %34.75).

KÖTÜ GÜNLERDEN GEÇİYORUZ

Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin her 3 ayda bir düzenli olarak gerçekleştirdiği çalışmanın Eylül 2021 dönemi 500 kişi ile telefon anketi şeklinde yürütüldü.

Merkezden yapılan açıklamada, “CMIRS olarak her üç ayda bir düzenli olarak Kıbrıslı Türklerin siyasi güven, sosyal güven, bireysel özgüven, mutluluk algısını ölçmekte ve bu oranların zaman içerisinde birbiriyle ilişkisi yanında yaşadığımız gelişmelerden ne şekilde etkilendiğini de gözlemlemekteyiz” denildi.

Araştırma konusunda verilen bilgide ayrıca şu ifadeler de kullanıldı:

“Anketlerimizde özellikle son 2 sene içerisinde ekonomik kriz, işsizlik ve üretimden kopuş gibi konuların öncelikli sorunlar olarak ön plana çıktığını gözlemlemekteyiz.

Bunlara ek olarak uzun zamandır yolsuzluk, yozlaşma ve sistem dışına çıkma, apolitikleşme gibi sorunların giderek artmakta olduğu da gözlemlenmişti.

Son dönemde en çok göze batan ise seçim ve kurultay müdahaleleri sonrası zaten düşük olan siyasete güvenin daha da düşmüş ve siyaset ve seçimlere olan inancın daha da azalmış olmasıdır.

Eylül 2021 anketimiz birçok açıdan toplumun çok kötü günlerden geçmekte olduğunu göstermiştir. Bu ankette son yıllardaki verilerle kıyaslandığı zaman birçok başlıkta en kötü sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Bu anket Kıbrıslı Türklerin karşı karşıya olduğu sorunların giderek daha da büyüdüğünü göstermesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle ekonomik sorunlar yanında demokrasinin işleyişi ve ifade özgürlüğü konusundaki kaygılar dikkate alınmalıdır. Buna ek olarak toplum genelinde yaşanan olumsuz duyguların son 3 ay içerisinde ciddi bir artış göstermiş olması da toplumun ciddi bir bunalımdan geçiyor olduğunu göstermektedir.”

Kaynak: Standardkibris.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER