Hükümet sorunu: Tatar ile Sucuoğlu farklı arayışlarda

banner3

KKTC Meclisi’nin yeni üyeleri yemin ederek görevlerine başlarken yeni hükümetin nasıl kurulacağı belirsizliğini koruyor. Vekıbrıs’a ulaşan bilgilere göre, yeni hükümet konusunda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Başbakan Faiz Sucuoğlu arasında ciddi görüş farklılıkları yaşanması da bekleniyor.

Hükümet sorunu: Tatar ile Sucuoğlu farklı arayışlarda

Başbakan Sucuoğlu’nun mevcut UBP-DP hükümetinin istifasını sunmasından sonra Cumhurbaşkanı Tatar’dan yeni hükümeti kurma görevini alması bekleniyor. 23 Ocak’ta yapılan erken genel seçim sonrasında devam eden kulis faaliyetleri nedeniyle yeni hükümetin kısa sürede kurulması beklendiği halde, son günlerde ortaya çıkan gelişmelerin yeni hükümetin kurulmasını etkileyeceği öğrenildi.

FARKLI ARAYIŞLAR

Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Tatar, kendisine daha yakın bulduğu Demokrat Parti (DP) ile Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) katılımı ile 29 milletvekilinin desteğine sahip bir hükümet kurulmasını istiyor. Tatar, bu hükümetin devamlılığının sağlanmasını ve 2025 yılındaki Cumhurbaşanlığı seçimine kadar görevde kalmasını arzuluyor.

Tatar’ın bu tutumuna karşılık, DP’den seçilen bazı milletvekillerinin “geçmişteki şaibeli davranışları” Başbakan Sucuoğlu’nu DP ve HP ile ortak bir hükümet arayışından uzaklaştırmış ve YDP’li bir hükümeti gündeme getirmiş görünüyor. Sucuoğlu, yakın çevresine, “hırsızlık yapmak için hükümet kuramayız” dediği ve Halkın Partisi ile Yeniden Doğuş Partisi’nin ortaklığı ile 29 milletvekilinin desteğine sahip bir hükümet kurmaya çalışacağını söylediği bildiriliyor.

Tatar ve Sucuoğlu’nun farklılıkları gibi parti liderleri arasında da farklılıklar bulunuyor. HP Genel Başkanı Kudret Özersay, üçlü bir koalisyon yerine UBP ile HP’nin ikili bir koalisyon kurması gerektiğini savunuyor ve bunun için UBP’nin de fedakarlık yapması gerektiği üzerinde duruyor.

TASLAK ANLAŞMA: Whatsapp uygulaması ile dağıtılan bir sözleşme taslağı, Ercan işletmecisinin sorunlarının çözümlenmesi için rüşvet alındığının belgesi olarak sunuluyor.

SOSYAL MEDYA SAVAŞI

Bu arada, DP’nin yeni hükümette yer almasını engellemeye çalışan çevreler, DP milletvekillerinden birinin Ercan Havaalanı işletmecisinden “danışmanlık ücreti” adı altında rüşvet aldığına ilişkin bir dökümanı Whatsapp uygulaması ile çeşitli çevrelere iletiyorlar. Söz konusu belgede ise herhangi bir isim belirtilmiyor. Söz konusu belgenin bugünlerde ortaya çıkarılmış olması, DP’nin hükümetten dışlanması konusunda Sucuoğlu’na destek veren etkili bir lobi faaliyeti olduğu üzerinde duruluyor.

KAYNAK: VEKIBRIS

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 06:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER