İncirli: Lefkoşa züğürt kaldı

banner3

CTP Lefkoşa Belediye Başkan adayı Sıla Usar İncirli, Lefkoşa’da yönetim zafiyeti olduğunu ifade ederek, Başkent’in altyapı bakımından züğürt kaldığını belirtti.

İncirli: Lefkoşa züğürt kaldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Belediye Başkan adayı Sıla Usar İncirli SES KIBRIS web tv’de yayınlanan Kıbrıs’ın Nabzı programında gazeteci Aytuğ Türkkan’ın sorularını yanıtladı.

Başkent Lefkoşa’daki sorunlara yönelik tespitler yaparak sözlerine başlayan İncirli, Lefkoşa’nın yönetim zafiyeti yaşadığını savundu. İncirli şöyle konuştu:

300 MİLYON BORÇ.. “BÜTÇE DİSİPLİNİ OLMALI”

“Lefkoşa’da yönetim zafiyeti var. Temel belediyecilik hizmetleri eksik, mali ve idari açıdan da yönetim zafiyeti var. Biz yöneten ve ayakları üzerinde duran bir belediye ortaya koyacağız.

300 milyonun üzerinde bir borcu var LTB’nin ve bu borç uzun bir zamandır borcu var. Yakın zamanda 30 milyon daha borçlanıldığını da biliyoruz. Ciddi bir mali kriz içinde LTB. Gelir gider bakımından bütçe disiplin içinde olmalı. Bütçe doğru yönetilemezse hizmet de verilemez. Geldiğimizde uzmanlarımızla birlikte kontrol altına alacağız. İsraf varsa bunları ortadan kaldıracağız, belediyenin kaynaklarını doğru noktalara yönlendireceğiz. Devlet katkısı ve mahalli gelirleri vardır belediyenin. Bu şehrin bir çok fırsatı var ama değerlendirilemiyor. Para kazanamıyor bu şehir çünkü mali durum kötü yönetiliyor. Yatırım yapamıyor, hizmetleri eksiksiz yerine getiremiyor.”       

BÜTÜNLÜKLÜ PROJE; HATIRLAYAN LEFKOŞA

Yeni kaynaklar yaratılması gerektiğine vurgu yapan İncirli, Haspolat’taki dereye akan suyun çiftçiye verilmesi ve çiftçilerin de şu an pahalıya ithal edilen hayvan yemi üretileceğini örnek gösterdi. İncirli, belediyenin atıl haldeki suyu satarak kazanç elde edebileceğini ifade etti. Bunun yanında Suriçi gibi kültürel mirasın da ekonomiye katkı yapacak bir noktaya getirileceğini söyleyen İncirli, bu projeyle ilgili şu bilgiyi verdi:

“Suriçi’nin markalaşması için tarihi mekanların hikayelerini ortaya çıkaracağız, hatırlayan bir Lefkoşa yaratacağız. Ülkeye gelen turistleri bu mekanlara yönlendirerek esnaf da kazanacak, belediye de kazanacak. Etkinlikler yapılarak niş ürünlerimiz sunulacak, bize özgün ürünlerin satışına olanak sağlanacak. Bütünlüklü bir proje; Hatırlayan Lefkoşa”

“LEFKOŞA ZÜĞÜRT KALMIŞ DURUMDA”

Başkent Lefkoşa’nın alt yapı sorunlarına da değinen Sıla Usar İncirli, “Lefkoşa züğürt kalmış durumdadır” dedi ve bu sözün altını şöyle doldurdu:

“Lefkoşa’nın alt yapısı neredeyse hiç yoktur. Şehrin kıymetini artırmak için alt yapı eksikliklerini tamamlamak olacak önceliğimiz. Bugün Lefkoşa’da yayaların yürüyeceği kaldırımlar yoktur. Araçların rahatlıkla akıp gideceği yolları yoktur. Lefkoşa’nın kanalizasyon sorunu var. AB’nin verdiği 15 milyon euro ile yapılan bir sistem var ancak sistemdeki sıkıntı nedeniyle eski hatta dönülmüştür. Çalışmayan bu sistemi AB ile yeniden yakın ilişkiler kurulup bu sistemin yeniden çalışmasını sağlamaktır. Yaşanılan sorundan dolayı Dumlupınar Kaymaklı bölgesinde koku sorunu vardır. Bu gibi sorunlar nedeniyle Lefkoşa hem ekonomisini hem de sosyal yaşamını kaybediyor. Şu anda Lefkoşa bir çok şeyi Gönyeli’ye kaptırdı.  İnsanlar tatminkar hizmet alamadığı için Gönyeli’ye gitmeye başladı. Ekonomik yaşam da kaydı. Düşünün bir Dereboyu’nu.. Kaldırımlar berbat, engelliler kullanamaz, bir anne baba çocuk arabasını süremez. Oysa insanlar Dereboyu’nda zaman harcamalı ki esnaf da para kazanabilsin.”

“ALT YAPI İÇİN KAYNAK BULACAĞIZ”

İncirli, alt yapı sorununu halledebilmek için kaynak bulacaklarını ifade etti:

“Geçen sene yol kaldırım ve kanalizasyon için 2 milyon ayrılmış geçen sene.. Yeterli değil. Biz kaynak bulacağız. AB’ye gideceğiz ve onlardan kaynak bulacağız, sadece hibe değil, yatırım bankasından kredi de alabilir. Ayni zamanda Türkiye Cumhuriyeti ile de görüşeceğiz. Türkiye’deki diğer yerel yönetimlerle de işbirlikleri yapılabilir. Ayrıca sponsorlarla da olacaktır, ülkesini seven insanlar vardır. İş dünyası da katkılar koyacaktır. Ama yine ayni noktaya geliyoruz bütçenizi doğru idare edecek ve bütçe gelirlerinizi artıracaksınız. İşte biz de tam bunu yapacağız”

“SINAV TÜZÜĞÜNÜ YAPACAĞIM”

Belediye personeli ile ilgili düşüncelerini de paylaşan Sıla Usar İncirli, “Artık belediye personel sayısı tartışılmayacak. Personel yasası eksikliği var. Ben göreve geldiğimde personel yasasını gündemime alacağım. Çünkü yasa güncellenmeyince sağlıklı çalışma ortamı olmaz. Sınav tüzüğü yapılmamıştır, terfilerde sorun vardır. Bu sınav tüzüğünü de mutlaka yapacağım”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER