İstifa edenlere UBP’den kontenjan adaylığı

banner3

Kudret Özersay , partisinden istifa eden 3 milletvekiline UBP'den kontenjan adaylığı teklifi yapıldığına ilişkin söylemlere dikkat çekti

İstifa edenlere UBP’den kontenjan adaylığı

Halkın Partisi Milletvekili Kudret Özersay, hükümet programının tartışıldığı Meclis oturumunda konuştu.

Partisinden istifa eden 3 milletvekilinin durumuna değinen Özersay, “Bu adım demokrasi tarihimizde ikinci kara lekedir” diyerek ÖRP örneğini verdi.

İşte Özersay’ın konuşmasından bazı satır başları:

Bu azınlık hükümeti Kıbrıs Türk demokrasisine zarar veren siyaset etiğine aykırı halk iradesine saygısızlık yapılarak 3 vekilin istifası üzerine şekillenmeye çalışan bir hükümettir. Geçmişten ders alınmadan ÖRP’nin ilk kuruluşunda olduğu gibi UBP’nin istifası örneklerinde olduğu gibi bir hükümet kurdurulması ve istifa ettirilen vekillerle hükümete koltuk değneği yapılması bir kara lekeydi. Bu olaydan sonra şimdi siyasal partiler yasası izin vermediği için vekil transferi yerine vekillerin ayartılarak istifa edilmesi yoluna gitmiştir. Bu azınlık hükümeti etik dışı davranış üzerine inşa edilmek isteniyor. Vicdanı olan herkes bunu görür ve dile getiri*r.

UBP’den kontenjan adaylığı vaadi

Kudret Özersay partisinden istifa eden milletvekilleriyle ilgili şunları söyledi:

İstifa eden vekillere UBP’den kontenjan adaylığı vaat edildiğine yönelik imalar bu acı gerçeği gözler önüne sermektedir. Zamanında ÖRP örneğinde zarar gören hem demokrasi hem de UBP olmuştu. UBP, ÖRP örneğinin mağduruyken, azınlık hükümeti kurulması için şimdi parçası oldu. O dönem mağdur olan UBP, bu dönem buna tenezzül etmiştir. Siyaset etiği açısından ÖRP örneğinden sonra ikinci  bir kara leke olarak demokrasi tarihimize geçmiştir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER