Kıbrıs Türk Esnaf Ve Zanaatkârlar Odası Eyleme Gidiyor

banner3

Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Kar-İş, KITSAB ve Kiralık Araç İşletmecileri Birliği taksi duraklarından temsilcileri yarın yapılacak olan eylem için basına açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Türk Esnaf Ve Zanaatkârlar Odası Eyleme Gidiyor

Yaklaşık 15 aydır ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan çalışmalarla verilen sonuçlar, çabaların ve sarf edilen emeklerin etkili olmadığını gösteriyor. 14 Mart 2020 tarihinde kapanmalarından itibaren sadece borç biriktiren esnaf ve işletmeciler borçlarının katlanarak arttığını vurguladı.

İşsizlik durumunun 50.000, kapanan iş yeri sayısının ise 5000’lere ulaştığı bu günlerde KKTC ekonomisine yön veren yükseköğretim ve turizm sektörü, yaz dönemini kaybettikleri bu günlerde yükseköğrenimi de kaybetme lükslerinin olmadığını dile getirdi.

Başta, Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği’nin aldığı eylem kararı, KTEZO tarafından alınan destek ile birlikte, birçok sektörün teşviki ile genişlemiş durumda. 3 Haziran Perşembe günü saat 11’de Başbakanlık önünde yapılacak olan eyleme tüm esnafın beklenildiği açıklamalarında bulunuldu.

Taleplerini 4 madde üzerinde topladı;

1“Kapandığımız Mart ayını baz alarak tüm kamu alacakları, banka ve diğer borçların vadeli faiz desteğiyle yapılanması kaçınılmaz olmuştur.”

2“Vakıflar Dairesi üniversite ve devlete ait iş kaybı dikkate alınarak STG kiralarda sabit kur, TL kiralamalarda ise indirim mutlaka sağlanmalıdır.”

3“Yeni kayıt dönemini kaçırmamak ve yüz yüze eğitiminin yapılabilmesi şartlarının hazırlanması ve bu sürecin kamuoyu ile paylaşılması şarttır.”

4“Aşılamanın en hızlı biçimde toplumsal bağışıklığı sağlayacak şekilde tamamlanması hızlandırılmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 14:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER