KKTK Genel Başkanı Sezen’den Kan Bağışına Davet

banner3

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Sezai Sezen, Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl 14 Haziranda kutlanan “Dünya Kan Bağışçıları Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajında, ülkemizdeki kan bağışı bilinci ve kan stoklarının yetersizliğine dikkati çekerken, gönüllü kan bağışçılarına teşekkür etti.

KKTK Genel Başkanı Sezen’den Kan Bağışına Davet

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Genel Başkanı Sayın Sezai Sezen’in mesajı:

Kan, tek kaynağı insan olan ve alternatifsiz bir yaşam kaynağıdır! Gönüllü, karşılıksız ve düzenli kan bağışları ile dünya genelinde her yıl milyonlarca insan yeniden yaşama tutunmaktadır. Hızlı ve kolay tek form ilebetist kayıt olabilirsiniz. Ne yazık ki ülkemizde kan bağışı bilinci ve kan stokları henüz istenen noktada değildir. Özellikle ilk bağış oranları ile kadın ve genç bağışçılarımızın sayısı oldukça düşük bir seviyededir.

Kanın acil değil, sürekli bir ihtiyaç olduğu ve bir gün herkesin kana ihtiyaç duyabileceği unutulmamalıdır. Kan vermek için ihtiyaç anı beklenmeden, sosyal sorumluluk bilinci ile kan bağışında bulunmak hayati önem taşır.

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı kan bağışı noktalarında yapacağınız gönüllü, düzenli ve sürekli kan bağışları ile ülkemizde kan stoklarının artması ve hastaların kana daha kolay ulaşmalarını sağlayabilmek adına ülke çapındaki tüm ilçelerimizde yıl boyunca var gücümüzle gerçekleştirdiğimiz kan bağışı etkinlikleri ile önemli bir başarıya ulaştık.

2017 yılında Sağlık Bakanlığı ile başlattığımız ve Türk Kızılay’ının katkıları ile yürüttüğümüz Kan Bağışçısı Kazanımı Projesi ile bugüne kadar 1.106 kan bağışı organizasyonu ile toplam 24.354 ünite kanın toplanmasını sağlamış bulunmaktayız. Ayrıca kan bağışı bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 41.000 kişiye de eğitim verilmiştir.

Tüm halkımızı kan bağış noktalarımıza davet ediyor, hiç tanımadığı hayatlara umut olan gönüllü kan bağışçılarımıza da minnet ve şükranlarımızı sunar, Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nüzü kutlarız.


Sezai Sezen
Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı
Genel Başkanı

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı Basın Bürosu

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2021, 16:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER