Mağusa Organize Sanayi bölgesinde yetkililer ilgisiz, esnaf duyarsız

banner3

Mağusa’da Organize Sanayi Bölgesi’nde sorunlar kangrenleşti. Yol ve çevre sorunu sanayiyi adım atılmaz hale getirdi.

Mağusa Organize Sanayi bölgesinde yetkililer ilgisiz, esnaf duyarsız

Mağusa Lefkoşa eski anayolu üzerinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde adım başı gelişi güzel atılan çöpler sanayiyi çöplüğe çevirdi. Kimi esnafın köşe başına, kiminin ise kapalı olan dükkanların önüne döktüğü çöpler sanayide adeta çevre felaketine yol açıyor.

Yıllardan beri sorunlar yumağına dönen sanayi bölgesinin düzenlenip temizlenmesi yönünde yetkililer üzerine düşen görevi yapmıyor.

Çevrenin kirlenmesinde büyük rol oynayan sanayi esnafı ise duyarsız kalıyor.

ÇÖPLER SOKAKLARI KAPLADI

Sanayi bölgesinde hemen her köşe başında bulunan belediyeye ait çöp konteynırlarının düzenli olarak boşaltılmaması nedeni ile çöpler gelişi güzel boş dükkanların önüne veya konteynerlerin yanına atılıyor. Kimi zaman ise konteynırlar boş olsa da esnaf çöplerini konteynırların yanına dökmeye devam ediyor.

Çöpler arazilerde yığınlar oluşturuyor, yol kenarlarında çevre kirliliğine neden oluyor.

Sanayide ara yollara dönülen her köşe çöplüğe çevrilirken, çöplerin yanı sıra boş yerlere dökülen molozlar ve atıklar da çevreyi kirletiyor.

YOLLAR KÖSTEBEK YUVASI

Organize Sanayi Bölgesi’nin bir diğer sorunu ise yollar. Uzun süredir bakımsızlıktan yollar adeta köstebek yuvasına döndü, bazı yollar ise adeta tarla yolunu andırıyor. Açılan çukurların birçoğu içerisine düşen araçlarda maddi zarara yol açacak derinlik ve büyüklükte.Asfalt işlevini yitirirken, birçok iş yeri ise denetimsizlik nedeni ile yolları bile zapt etmiş durumda.

DRENAJ HATLARI TEHLİKE SAÇIYOR

Sanayide kış aylarında yollar su altında kalırken, yağmur sularının gitmesi amacı ile yol kenarındaki yağmur drenaj hatlarının ağızları sürekli açık vaziyette. Ağzı açık olan drenaj hatları içinse trajikomik önlemler alınmış durumda.  Bazı drenaj hatlarının ağzına konulan trafik dubası ve araba lastikleri ile sürücü ve yayaların dikkati çekilmek istense de hiç bir önlem alınmayan ağzı açık bir çok drenaj hattı ise tehlike saçıyor.

Kıbrıs Postası - NADIRE BAHADI

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER