Öğrencilerin KKTC’ye Gelirken Yapması Gerekenler

banner3

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) uzun bir aranın ardından 2021-2022 akademik yılı için hazırlıklarını sürdürürken öğrenciler de yeniden ülkeye giriş yapmaya başladı. Pandemi süreci ardından KKTC Sağlık Bakanlığı’da ülkeye girişlerde bir takım önlemler alındı.

Öğrencilerin KKTC’ye Gelirken Yapması Gerekenler

Yaklaşık iki yıllık aranın ardından pandemi süreci beraberinde eğitim-öğretim hayatının yeniden başlamasıyla Girne Amerikan Üniversitesi’de (GAÜ) yeni akademik yılı için hazırlıklara başladı.GAÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanı Zerin Gürler, güz 2021-2022 eğitim dönemi ders kayıt adımları ile ilgili bilgi verdi. Gürler açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Öğrencilerimizle yeniden buluşmanın heyecanı içerisindeyiz. Uzun bir aranın ardından yeniden ders dönemine başladığımız şu zamanlarda tüm okulumuzu pandemi koşullarına uygun bir şekilde dezenfekte ediyor ve önlemlerimizi alıyoruz. Öğrencilerimizin de yeni dönemleri için yapması gereken ders kayıtları ile ilgili bazı noktalar var. Bunlar; Evrak Teslimi, Ders Seçimi, İngilizce Yeterlilik Sınavı, Danışman Onayı, Ödeme ve son olarak Elearning aşaması. Öğrencilerimize yeni akademik yıllarında başarılar diliyor ve evinize yeniden hoş geldiniz diyorum”.

Evrak Teslimi

22 Eylül-8 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşeceğinden, öğrenciler, ders kayıt işlemlerini gerçekleştirebilmek için orijinal kayıt belgelerini KKTC Kampüs’e elden teslim etmeleri gerekmektedir. Bu tarihler arasında hafta içi her gün saat 14:00’de İngilizce seviye belirleme sınavı yapılacaktır, İngilizce Hazırlık önkoşulu bulunan bölümlerde eğitime başlayacak olan öğrencilerimizin ilgili tarih aralığında bu sınava katılımları zorunludur. Öğrenci Kimlik Kartları orjinal evrakların tesliminin 3 iş günü sonrasında Öğrenci İşlerinden alınacaktır.

Ders Seçimi

Öğrenciler student.gau.edu.tr adresine giriş yaparak derslerini seçebilirler. Danışman onayı olmadığından, bu dersler Transkriptte görünmez. Not: İlk kez giriş yapan yeni öğrenciler için kullanıcı adı ve şifre Öğrenci Numarası’dır. Giriş yaptıktan sonra şifre değişikliği yapılabilir.

İngilizce Yeterlilik Sınavı

Eğitim Dili İngilizce olan bölümde okuyan öğrenciler İngilizce Yeterlilik Sınavına katılırlar. Başarılı olmaları halinde Fakülteye geçmeye hak kazanırlar. Başarılı olmayan öğrenciler Seviye Belirleme sınavından sonra Hazırlık Danışmanı eşliğinde ders kayıtlarını yaptırırlar. Hazırlık sınıfı okuyan öğrencinin ders kayıt işlemi tamamlanmış olur. Not: Bu adım Eğitim dili Türkçe Bölümde okuyan veya Hazırlık sınıfını atlamış öğrencileri kapsamamaktadır.

Danışman Onayı

Öğrenciler student.gau.edu.tr adresine giriş yaparak öğrendikleri danışmanlarından gidip ders onayı alarak ders kayıtlarını tamamlarlar. Bu işlemden sonra öğrenciler, transkriptlerindeki derslerin doğruluğunu kontrol etmeleri gerekir. Danışman onayı olmayan öğrenciler kayıtlı sayılmazlar.

Ödeme

Öğrenciler muhasebeye uğramadan ders seçim işlemi yapabileceklerdir. student.gau.edu.tr adresinden yatırmaları gereken ücreti öğrenerek, öğrenci numaraları ile Ziraat Bankasına ödeme yaptıktan bir gün sonra ders seçimi yapabileceklerdir. Ödemelerini Taksitli (Dönemlik Taksit) yapacak olan Yeni ve Eski Öğrenciler, en geç 1 Kasım 2021 Tarihine kadar Muhasebeye giderek Taksit Sözleşmelerini imzalamaları gerekmektedir. Sözleşme İmza işlemini tamamlamayan öğrenciler Vize Sınavlarına katılamayacaklardır. Sözleşme imzalama işlemi, ödemesini peşin yapan öğrencileri kapsamamaktadır.

Elearning

Online dersler için https://elearning.gau.edu.tr/ adresinden giriş sağlayabilir, kişisel bilgilerinizide https://www.gau.edu.tr/en/services/student-mail-information adresinden öğrenebilirsiniz. Elearning sistemine giriş sağlamakta problem yaşarsanız ilgili birimin mail adresi: help@std.gau.edu.tr mail göndererek destek talep edebilirsiniz. Detaylı bilgi için Öğrenci İşleri Birimi mail adresi info@gau.edu.tr’dir.

“Derslerimiz İse 11 Ekimde Başlayacaktır”

Gürler ayrıca “Üniversitemiz Akademik takvimine göre Güz 2021 dönemi kayıtlarımız 22 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecektir. Derslerimiz ise 11 Ekimde başlayacaktır. Ödeme miktarlarınızı öğrenci portalınızdan görebilirsiniz taksitli ödemek isteyen öğrencilerimiz 1 Kasım tarihine kadar sözleşmelerini muhasebemizden imzalamaları rica olunur. Ders kayıtlarımız eğitim harç ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra student.gau.edu.tr portalından on-line olarak seçebilirsiniz. Ancak danışman onayınızı 11 Ekim 2021 Pazartesi gününe kadar danışmanınız ile yüz yüze onaylatmanız gerekmektedir. Danışman onayınızdan sonra kayıt işleminiz tamamlanmış sayılacaktır. Ders kayıtlarınızdan sonra muhaceret işlemlerinizi başlatmanız önem arz etmektedir. KKTC Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Türkiye Cumhuriyetinden gelecek olan öğrencilerin Covid 19- Aşılarının tamamlanmış olması halinde Karantina işlemi olmadan giriş yapabileceklerini belirtmişlerdir. Aksi halde 5 günlük karantina süreci uygulanacaktır” dedi.

KKTC Sağlık Bakanlığı Pandemi Dönemi İçin Bir Takım Önlemler Aldı

KKTC Sağlık Bakanlığı’da ülkeye girecek öğrenciler için bir takım önlemler aldı. Söz konusu önlemler aşağıdaki gibidir;

1) 06.09.2021 tarihinden itibaren ülkemize hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak giriş yapacak kişiler, ülke giriş kriterleri göz önünde bulundurularak (yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR test sonucu) yolculuk öncesi adapass.gov.ct.tr adresinden yolcu formunu dolduracak ve alınacak QR kodu ile adaya giriş yapacaklardır. Bu siteye eklenmeyen ve QR kodu almayan kişiler ülkemize giriş yapamayacaktır.

Bu bağlamda; KKTC’ye giriş yapacak olan TC vatandaşı öğrencilerin https://adapass.gov.ct.tr/ adresine girip yolculuk öncesi “HEALTHPASS” yolcu formunu doldurmaları gerekecektir.

2)Türkiye’den gelecek olan öğrenciler için giriş kriterleri aşağıdaki şekilde olacaktır:

TURUNCU ülke kodu;

AŞILI veya HASTALIĞI GEÇİRMİŞ;

Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu

Karantinasız giriş

AŞISIZ;

Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu

5 gün karantina

3)Karantinada kalacak olan öğrenciler KKTC’ye gelmeden önce kalacakları yurtlarda rezervasyon yaparak veya geçerli bir ikamet adresi ibraz ederek ülkeye giriş yapabileceklerdir.

Karantina adresi ibraz edemeyecek öğrencilerin merkezi karantina ücretleri kendilerine ait olacaktır. Gerek bileklik uygulaması yoluyla ev karantinası ve gerekse otel karantinası ücretlerinin ödendiğine ilişkin belgeyi ibraz etmeyenlerin uçağa alınmaması uygun görülmüştür.

Karantinada kalacak olana öğrencilerin “GÜVENDE KAL” uygulamasını kullanmaları gerekecektir. “GÜVENDE KAL” uygulaması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek ve Covid-19 sebebi ile karantinaya girmesi gereken kişilerin bu süreci belirlenen lokasyonlarda geçirmesini sağlayan uygulamadır. Karantina sürelerini geçirmek amacıyla taahhüt eden öğrenciler, taahhüt ettikleri ikamet adreslerine ya kendi araçları ile yalnız veya bir şoför eşliğinde ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen toplu taşıma, taksi, turistik minibüs izinli araçlar ile gideceklerdir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER