Özdenefe, VOIS Cyprus temsilcilerini kabul etti

banner3

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde öğrenim gören uluslararası öğrencileri temsil eden VOIS Cyprus isimli sivil toplum örgütü temsilcilerini kabul etti.

Özdenefe, VOIS Cyprus temsilcilerini kabul etti

Görüşme ile ilgili açıklama yapan Özdenefe, özellikle pandemi sürecinde tüm ülke vatandaşlarının yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunları belki de en çok hissedenlerin başında ülkeye dışarıdan gelen öğrenciler olduğunu söyledi.
Kendisini ziyarete gelen öğrenci temsilcilerinin özellikle bu süreçte ülkedeki kiralardan büyük sıkıntı yaşadıklarını,  ödenen rakamların ülke genelinin de üstünde rakamlar olduğunu kendisine aktardıklarını söyledi.
Öğrencilerin ülkede yaşanan bir çok adli olay ile ilişkilendirilerek adeta “suç makinesi” gibi görülmeye başlandığından büyük rahatsızlık duyduklarını dile getirdiklerini kaydeden Özdenefe, yaşanan denetimsizliğin bunun başlıca nedeni olduğunu ifade etti.
Ajanslar vasıtasıyla gelen öğrencilerin bir çok mağduriyet yaşamasına karşın çözümler üretilemediğine değinen Özdenefe, yanlış bilgiler ile gelen öğrencilerin büyük bir istismara marzu kaldığını vurguladı.
Yaşanan sorunların giderilmesinde  en büyük eksikliğin koordine olamama olduğunu ifade eden Özdenefe, öğrencilerin özellikle Üniversitelerin sorumluluk almaktan kaçındığı bilgisini kendisine verdiğini belirtti.
Denetimlerin uygun bir şekilde yapılması gerekliliğine dikkati çeken Özdenefe, yurtdışından gelen öğrencilerin sadece bir gelir kaynağı olarak görülmemesi ve göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Özdenefe, ilgili Bakanlık, Üniversiteler, YÖDAK ve Muhaceret Dairesinin ortak çalışma içerisinde hareket edmesi gerektiğini de kaydetti.
VOIS Cyprus’un sorunların çözümü konusunda öneriler hazırladığına işaret eden Fazilet Özdenefe, bu önerilerin siyasilere iletilmesi konusunda kendilerine yardımcı olacaklarını söyledi.
Kabulde Milletvekilleri Şifa Çolakoğlu, Devrim Barçın, Ürün Solyalı ve Ongun Talat  da hazır bulundu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER