Özersay: “Kapalı Maraş konusunu seçim sürecinde harcamamak gerekir”

banner3

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay Levent Kutay’ın hazırlayıp sunduğu “Burası Önemli” programına katıldı. Özersay, Kapalı Maraş gibi önemli bir projenin seçim sürecine sıkıştırılarak harcanmaması gerektiğini belirtti.

Özersay: “Kapalı Maraş konusunu seçim sürecinde harcamamak gerekir”

Kapalı Maraş’ın hangi aşamada olduğuna ilişkin açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, “Doğu Akdeniz Üniversitesi ile bir protokol imzaladık. Bu protokole göre üniversitenin Mühendislik Fakültesi binalara ilişkin hızlı bir çalışma yapacak, devlet olarak biz de bir miktar katkı koyacağız ve sonuçlarını raporlayacak. Ve envanter çalışmaları süreci bu şekilde tamamlanmış olacak” dedi.

“KAPALI MARAŞ KONUSUNU SEÇİM SÜRECİNDE HARCAMAMAK LAZIM”

Özersay, “Şunu bilmek lazım, önümüzde bir Cumhurbaşkanlığı seçim süreci var. Bu sürecin içerisinde Maraş konusunu harcamamak gerekir. Yani Maraş konusunu konuşabiliriz, Maraş’a ilişkin düşüncelerimizi ortaya koyabiliriz… Ki ben yıllardır Maraş konusundaki fikirlerimi ortaya koyuyorum… Eğer şimdi seçim dönemidir diye hemen ‘Maraş adımını atalım’ dersek, o zaman bu kadar önemli bir projeyi boşa harcamış oluruz.” Sözlerine yer verdi.

“BU HALKIN İRADESİNİ YOK SAYAN BİR DENKLEM, DOĞU AKDENİZ’DE OLUŞAMAYACAKTIR”

“KKTC’nin iradesini, bu devletin ve bu halkın iradesini yok sayan bir denklem, Doğu Akdeniz’de oluşamayacaktır. Ve buna dönük olarak da çatışmacı değil, işbirliğine dayalı, diyaloğa dayalı bir karşılıklı bağımlılık ilişkisini geliştirebiliriz. Ve bu da Kıbrıs Türk halkının yararına olacaktır.” Şeklinde konuşan Özersay, “Son bir haftadan bahsedecek olursak; sadece AB üyesi olan önemli devletlerin değil, AB kurumlarının da tarafları bir araya getirme ve görüştürme bağlamında artık gizlemedikleri, kayıtlara geçirdikleri düşünceleri vardır. Dolayısıyla önümüzdeki dönem, tam da doğal gazın kıta sahanlığının ‘münhasır ekonomik bölgenin’ bu konudaki kaynak paylaşımlarının ne şekilde olacağı gibi konuların konuşulacağı bir dönem olacak…” ifadelerini kullandı.

Özersay, “Kıbrıs’ta 1960 yılından farklı yeni bir durum yaratılacaksa ve mademki iki halkın da idaresine ihtiyaç vardır; sadece Kıbrıslı Rumların istediği türden bir yapı ortaya çıkmaz. Bizim için çıkış yolu; bu ve benzeri konularda işbirliği yaparak, eğer becerebilirsek, eğer birlikte bir şeyler yapabilirsek ve onu paylaşmayı başarabilirsek onun üzerine bir güven kurmak, o güven üzerine de bir ortaklık kurmaktır.” dedi.

ORTAKLIK KONUSUNDA FARAZİ VE TEORİK BİR KAVGAYA TUTUŞURSAK, 50 SENE DAHA BOŞUNA MÜZAKERE EDERİZ

“Yapmamız gereken şey, biz doğal gaz konusunda somut işbirliği yapamıyorsak ve salgın konusunda dolaylı yaptığımız işbirliğinde korkak ürkek davranmaya devam edersek bir yere varamayız” ifadelerine yer veren Özersay, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki fırsat penceresini değerlendirmemiz gerekir. Her iki halk için de bir fırsat penceresi; özellikle doğal gaz konusudur. Oturup konuşup, işbirliği yapıp paylaşmayı başarabilmek… Bunu yapabilirsek zaten bu bizi, karşılıklı güven ilişkisine götürür ve oradan her nasıl olacaksa bir ortaklığa doğru yürürüz. Ama bu ortaklığın adı bu olacaktı, içi bu olacaktı diye bunun üzerinden farazi ve teorik bir kavgaya tutuşursak, sizi temin ederim 50 sene daha boşu boşuna müzakere ederiz… Kıbrıs Türküne bu fenalığı yapmamak gerekir.”

Kıbrıs Postası - EMEL DOĞAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER