Pandora Belgelerinden Lefkoşa'da Çıktı

banner3

Lefkoşa merkezli bir hukuk firmasının Pandora Belgeleri’nin kayıtlarının türetildiği offshore hizmet sağlayıcılarından biri olduğu ortaya çıktı.

Pandora Belgelerinden Lefkoşa'da Çıktı

Pandora Belgelerinin kalbindeki firmalar kimlerdir?’ başlığı altında, Demetrios A. Demetriades dünya çapında 14 denizaşırı hizmet sağlayıcı arasında yer alıyor.

Pandora Belgelerini günler önce yayınlayan kuruluş olan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (Icij) web sitesinde, “Sızan dosyalar, müşterilerin gizlilik yetki alanlarında şirket kurmalarına yardımcı olan 14 denizaşırı hizmet sağlayıcısından geliyor” diyor.

Konsorsiyuma göre, Kıbrıs hukuk firmasından toplam 469.184 kayıt veya dosya geliyor.

Icij, Kıbrıs hukuk firmasının kayıtlarının 1993’ten günümüze kadar olan dönemi kapsadığını iddia ediyor. Ayrıca söz konusu firmanın Pandora Belgeleri soruşturmasında tespit edilen 336 politikacıdan 17’sine hizmet verdiği belirtiliyor.

Devasa bir belge dökümü olan Pandora Belgeleri, iddiaya göre dünya liderlerini gizli servetleriyle ilişkilendiriyor.

Genel olarak, elektronik ve kağıt dosyalar, e-postalar ve görüntüler olmak üzere 11,9 milyon gizli kayıttan oluşuyor.

Icij, sızdırılan kayıtların dünyanın dört bir yanından, genellikle finansal faaliyetlerini gölgede tutmak isteyen müşteriler için paravan şirketler ve diğer açık deniz kuyuları kuran 14 denizaşırı hizmet firmasından geldiğini belirtiyor. Kayıtlar, daha önce açık deniz limanlarından sızdırılan belgelerden yaklaşık üç kat daha fazla ve eski ülke liderinin ilişkileri hakkında bilgi içeriyor.

Icij, açık deniz limanlarındaki 956 şirketin ülke liderleri, kabine bakanları, büyükelçiler ve diğerleri dahil olmak üzere 336 üst düzey politikacı ve kamu görevlisine bağlı olduğunu tespit eden gizli belgelerin analizi olduğuna dikkat çekti.

Bu şirketlerin üçte ikisinden fazlası, uzun süredir açık deniz sisteminde kilit bir çark olarak bilinen bir yargı yetkisi olan İngiliz Virgin Adaları’nda kuruldu.

Kıbrıs’la ilgili olarak, Icij’in medya ortağı The Guardian tarafından yayınlanan kapsamlı bir raporda, mali düzenleyicilere dosyalanan gizli bir raporda, GKRY Lideri Nicos Anastasiades tarafından kurulan hukuk firmasının eski bir Rus senatörün mal varlığını sahte hak sahiplerinin arkasına sakladığını iddia etti.

2013 yılında göreve başlamadan hemen önce Nicos Chr. Anastasiades hukuk bürosundan ayrılan Anastasiades, herhangi bir görevi kötüye kullanmadıklarını iddia etti.

ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Icij, destekçileri/bağışçıları arasında şunları listeliyor:

Ford Vakfı, Açık Toplum Vakıfları, Wellspring Hayırseverlik Fonu ve Hollywood ünlüleri Barbara Streisand ve Meryl Streep.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 11:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER