QR kodsuz KKTC'ye giriş yasak: Uygulama bugün başladı

banner3

Bugünden itibaren KKTC’ye OR kodsuz giriş yapılamayacak. OR kod almak için adapass.gov.ct.tr adresinden yolcu formunun doldurulması ve çıktısının alınması zorunlu. Ancak kayıt sadece telefondan alınıyor.

QR kodsuz KKTC'ye giriş yasak: Uygulama bugün başladı

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, ülkeye giriş kriterlerini güncellendi. Buna göre bugünden itibaren QR kodu olmayan yolcu ülkeye giriş yapamayacak. OR kod almak için adapass.gov.ct.tr adresinden yolcu formunun doldurulması gerekiyor.

İŞLEM SADECE TELEFONDAN!

Açıklanan karara göre, doldurulacak KKTC Yolcusu Giriş Formu’nun çıktısı alınacak. Pazartesi’den itibaren de “KKTC Yolcusu Giriş Formu” ile ülkeye giriş zorunlu olacak. adapass.gov.ct.tr adresinde ise sadece telefondan kayıt alınıyor.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin 27 Eylül Pazartesi’nden itibaren geçerli kararı şöyle:

“Ülkemize hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak giriş yapacak kişiler, ülke giriş kriterleri göz önünde bulundurularak (yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR test sonucu) yolculuk öncesi adapass.gov.ct.tr adresinden yolcu formunu doldurarak alacakları QR kodu ile adaya giriş yapacaklardır.

Bu işlemi yapamayan kişiler gerekli evraklarıyla 27/09/2021 tarihine kadar giriş yapabileceklerdir. QR kodu alarak ülkeye giriş yapacak kişiler hızlı geçiş imkanından yararlanacaktır.

Ülkeye girişte doldurulacak KKTC Yolcusu Giriş Formu’nun çıktısı alınacaktır.

27.09.2021 tarihinden itibaren KKTC Yolcusu Giriş Formu ile ülkeye giriş zorunlu olacaktır.

Siteye giriş yapan;

-KKTC vatandaşlarının “ADAPASS”

-TC vatandaşlarının “HEALTHPASS”

-AB vatandaşlarının “GREENPASS”

-UK vatandaşlarının “NHS QR Kodlu Evrak” . Eklenen evraklar, ülkeye girişte kontrol edileceği nedenle kişilerin beraberinde getirmesi gerekmektedir.

-Diğer ülke vatandaşlarının geçerli aşı kartları ve/veya PCR test sonuçlarını uygulamada belirtilen bölüme eklemeleri gerekmektedir. Eklenen evraklar,ülkeye girişte kontrol edileceği nedenle kişilerin beraberinde getirmesi gerekmektedir.

Bu uygulama 18 yaş ve üzeri için zorunlu olacaktır.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER