Sağlık Bakanlığı net bir açıklama yapmadan iddiaları yalanladı

banner3

Ak Parti eski Milletvekili Külünk ve beraberindeki 3 kişiye PCR “uçuş öncesi PCR Testi” kuralını ortadan kaldırarak, yazılı talimat ve ayrıcalıkla ülkeye giriş izin verilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı’ndan “eksik” bir açıklama geldi. Açıklamada iddialar yalanlandı ancak özel iznin neden verildiği açıklanmadı.

Sağlık Bakanlığı net bir açıklama yapmadan iddiaları yalanladı

A+

Türkiye’de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eski milletvekili Metin Külünk ve akrabalarından oluşan dört kişilik gruba, “uçuş öncesi PCR Testi” kuralını ortadan kaldırarak, yazılı talimat ve ayrıcalıkla ülkeye giriş izni verildiğine yönelik iddialarla ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan yazılı bir açıklama geldi.

Açıklamada, Külünk ailesinin son 72 saatlik PCR test sonuçlarıyla ülkeye kabul edildikleri ve “PCR testinden muaf tutulmalarının söz konusu olmadığı, özel bir ayrıcalık tanınmadığı” ifade edildi.

Ancak yapılan açıklamada, söz konusu “özel iznin” verilme sebebine yer verilmedi, olayın detayları aktarılmadı.  

GELEN 4 KİŞİDEN 2’Sİ ÇOCUK

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’nın elde ettiği bilgilere göre Metin Külünk’ün yanında ülkeye gelen 3 kişiden 2’si, 5 yaşından küçük.

5 YAŞ MUAFİYETİ

Sağlık Bakanlığı, 5 yaşından küçük çocuklara; hem psikolojik açıdan ileride sorun yaratabileceğinden, hem de ebeveynlerinin yanından ayrılmadıklarından dolayı, anne ya da babanın test sonucu negatif çıkması halinde, çocuğun da negatif çıkacağından PCR testi muafiyeti uygulanabiliyor.

Ancak Türkiye’de böyle bir muafiyet yok ve havayolu şirketleri bu nedenle sorun çıkarabiliyor.

Bu kapsamda Külünk ailesi, çocuklarına tekrardan bir test yapılmaması için Bakanlık’tan özel izin talebinde bulundu.

NEDEN TÜM AİLE ÜYELERİNİN İSİMLERİ YAZIYOR?

Fakat söz konusu “özel izinde” neden sadece çocukların değil de, tüm ailenin isimlerinin yazılı olduğuna ilişkin resmi makamlardan herhangi bir açıklama alınamadı.

BAKANLIK AÇIKLAMASI DETAYLARDAN YOKSUN

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kamuoyunun vicdanını rahatlatabilecek söz konusu detaylara neden yer verilmediği de tartışma konusu yarattı.

Bakanlık’tan yapılan açıklama şöyle:

“Sağlık Bakanlığı olarak basına yansıyan bazı kişilere ülkemize gelişlerde PCR Testi ayrıcalığı yaptığımız konusunda yer alan iddialara yanıt verme gereğini duymuş bulunmaktayız.

“Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda ülkelerin risk guruplarına göre dağılımları yapılarak ülkeler 3 guruba ayrılmıştır.

Ülkeye girişlerde uygulanacak olan kurallar kurulumuzca belirlenmiştir. Buna göre A kategorisinde bulunan ülkeler Güney Kıbrıs üzerinden KKTC’ye gelirken son 72 saatlik negatif PCR test sonuçlarını belgelemeleri gerekmektedir.

B Gurubu ülkelerden gelişlerde ise 3. 5. Gün (  72-120 saatlik ) negatif PCR testlerini belgelemeleri 2. PCR testinin de giriş noktalarında yaptırılmak üzere ülkeye girişleri kabul edilmektedir.

C gurubu ülkelerden gelenlere ise buna ek olarak 14 günlük karantina şartı getirilmiştir.

B gurubunda yer alan ülkelerden gelecek olan kişilerin önem arz eden acil durumlar, zaruri olan iş takipleri ve ağır hastalık gibi insani konularda bakanlığımıza önceden müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bu durumda uçağa kabulleri için gereken 3. ve 5. günlük PCR testlerine uygun olmamaları halinde ek önlemler alınarak mutlaka PCR testlerinin yapılması ve negatif koşulu aranmaktadır.

Özel izinle ülkemize gelen kişilere de 2. PCR Testi uygulaması uygulanmaktadır.

Yukarıda belirtilen koşullar doğrultusunda bakanlığımızca değerlendirilme yapılarak özel izin verilmektedir.

Yani söz konusu kişiler son 72 saatlik PCR testi sonuçları ile ülkemize kabul edilmişlerdir. PCR testinden muaf tutulmaları söz konusu değildir.

Basına yansıdığı gibi ismi geçen kişilere bakanlığımız tarafından özel bir ayrıcalık tanınmamıştır. Kamuoyunu duyurulur.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER