Sendikalar: Devlet katkıları artırılmazsa bir çok belediye maaş ödeyemeyecek

banner3

28 Belediyede örgütlü olan DEV-İŞ, BES, HÜR-İŞ ve MTG-İŞ sendikaları, Devletin belediyelere uyguladığı katkı payını artırmaması durumunda açıklanan son enflasyon oranları ile bu koşullarda bir çok belediyenin emekçisine maaş ödeyemeyecek duruma geleceğini açıkladı.

Sendikalar: Devlet katkıları artırılmazsa bir çok belediye maaş ödeyemeyecek

“Devlet katkıları artırılmazsa bir çok belediye maaş ödeyemeyecek”

Dört sendika tarafından açıklanan ortak bildiride şöyle denildi:

“Bilindiği üzere Belediyeler de ki sorunlar devam ediyor. Uzunca bir süreden beridir mecliste bir türlü geçmeyen Belediyeler Yasası mecliste kadük olmuş bir şekilde beklerken, Covid-19 dönemi ile ilgili devletten söz verilen Pandemi destek ödeneği henüz ödenmemiştir.

Bu sorunlar devam ederken, bugün 2021 yılı enflasyonu %46.09 olarak açıklanmıştır. Yılın ikinci ayında  ve Ocak ayı sonunda Belediye emekçilerine yansıyacak artış ise %37.26 olarak görünmektedir. Ocak-Haziran ayları ise devletin öngördüğü 6 aylık enflasyon oranı %12’dir.

Oysa ki bu yıl için Belediyelere verilecek devlet katkısı artış oranı ise %26’dır. Bu koşullar altında yeni devlet katkısının birçok belediyede maaşlara yetmeyeceği ortaya çıkmaktadır.

“586 milyon TL’ye külliye yapımını kabul etmiyoruz”

Sendikalar tarafından yapılan açıklamada, “Belediyelere ilaveten, sağlıkta eğitimde hayatın birçok alanında ülkede mali krizler yaşanırken 586 Milyon TL’ye külliye yapımını kabul etmediğimizi buradan bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

Belediyelerde örgütlü 4 sendika olarak Kasım ayında da belirtmiş olduğumuz gibi “Devlet katkısının en az hayat pahalılığı oranında artırması” talebini yineleriz.

Bu konuda Belediyeler Birliği başta olmak üzere tüm paydaşları ve hangi partiden olduğundan bağımsız tüm belediye başkanlarını ses vermeye çağırıyoruz. Ülkede yaşanan reel enflasyon ve pahalılık karşısında ezilen çalışanların haklarından taviz vermeyeceğimizi şimdiden tüm kamuoyuna ve muhataplarımıza duyururuz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER