Serdar Denktaş’tan hükümete diyalog çağrısı

banner3

Demokrat Parti (DP) Milletvekili Serdar Denktaş, hayat pahalılığı ödeneğinin ortadan kaldırılması yaklaşımına karşı olduğunu söyleyerek, hükümetin öncelikli olarak farklı tasarruf yöntemlerine ve ek gelir elde etmeye yönelmesi gerektiğini belirtti.

Serdar Denktaş’tan hükümete diyalog çağrısı

Denktaş, hayat pahalılığının kaldırılmasının fakirleşmeyi gündeme getireceğini, halkın alım gücünün düşeceğini ve özel sektörün de bundan olumsuz etkileneceğini kaydetti. Cumhuriyet Meclisi gündemine getirilen hayat pahalılığının dondurulmasına ilişkin yasa tasarısının hükümet tarafından komiteye geri çekildiğini anımsatan Denktaş, hükümetin, haziran ayını çıkararak, tasarıyı yeniden gündeme getirme yaklaşımı içinde olduğunu savundu. Hükümet, sendikalar, sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek konuyu görüşmesine ilişkin önerisinin Maliye Bakanlığı’nca destek görmediğini dolayısıyla istedikleri noktaya gelinmediğini söyleyen Denktaş, “Hükmetmenin en önemli bacağı istişaredir, diyalogtur. Hükümeti bu eksiliği gidermesi için bir kez daha uyarıyorum. Ondan sonra ‘Pazartesi niçin böyle oldu’ diye sorgulanmasın. Erken uyarı sistemini çalıştırıyorum” diye konuştu.

“TASARRUF TEDBİRİ ÖNERİLERİ”

Enflasyonun, halkın harcama kabiliyetini azalttığını, bu durumun olumsuz etkilerinin gelecek yıl daha ciddi bir şekilde hissedileceğini belirten Denktaş, hayat pahalılığının dört ay dondurulması ile ortaya çıkacak tasarrufun ayda 45 milyon TL olduğunu, farklı tedbirleri uygulayarak bu miktardan daha fazla tasarruf edilebileceğini söyledi. Serdar Denktaş TAK’a yaptığı açıklamada, tasarruf tedbirlerine yönelik önerilerde bulundu. Karantina ücretlerinin devlet tarafından karşılanması sisteminin durdurulması gerektiğini söyleyen Denktaş, PCR testlerinin devlet tarafından yapılması yerine özele yönlendirilmesi ve dünyada uygulanan sistemin devreye girmesi önerisinde bulundu. Hızlı testlerin kullanılması, pozitif sonuç elde edilirse PCR yapılması önerisini gündeme getiren Denktaş, hızlı testlerin özel sektör tarafından yapılacağı gibi limanlar ve işletmeler tarafından da yapılabileceğini, bunun test sayısını artıracağını daha yaygın bir tespit döneminin hayata geçeceğini belirtti. Denktaş, bu şekilde tasarruf sağlanabileceğine işaret etti. Denktaş, kamuda hafta sonu ve tatiller hariç ek mesai yerine düzensiz vardiya tahsisatına geçilmesinin de tasarruf sağlayacağını, gereksiz harcamayı önleyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 14:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER