Son üç günde 2 can kaybı, 245 yeni vaka

banner3

Sağlık Bakanlığı’nın son üç günlük verilerini değerlendirildiğinde, 3 günde 2 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, 245 yeni vaka tespit edildi.

Son üç günde 2 can kaybı, 245 yeni vaka

MYK Haber’in derlediği haberde, Antijen testlerin yaygınlaştırılmasıyla test sonuçlarının güvenirliği sorgulandığı, 20-23 Eylül tarihleri arasında KKTC’de toplam 245 kişi Kovid-19 pozitif çıktığı ve son üç günde iki kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği bilgileri verildi.

3 GÜNDE 14 BİN 30 DOZ AŞI

MYK Haber, Sağlık Bakanlığı’nın son üç günlük verilerini analiz etti. Verilere göre 20-23 Eylül tarihlerinde ülke genelinde toplam 14 bin 30 doz aşı yapıldı. Verilerde hangi aşılarla ilgili detaylar paylaşılmadı.

57 BİN TEST, 245 VAKA

Yine aynı dönem verilerine göre toplam 57 bin 511 test yapıldı. Bunlardan 245 kişide Kovid-19 tespit edildi. İki kişi de yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanlığı yine yaşamını yitirenlerin cinsiyetleri ve yaşlarına ilişkin bir bilgi paylaşmadı.

DİĞER VERİLER

Son üç günde toplam 508 kişi taburcu edilirken, Pandemi Merkezi’nde yatan hasta sayısı 61, tedavisi devam eden vaka sayısı bin 128, merkezi karantinadaki vaka sayısı bin 58 oldu. Yoğun bakımda yatan sayısı 9, toplam kaybedilen hasta sayısı da 76.

Pandemi Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Uçaner geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada, KKTC’nin Kovid-19 tablosunun iyiye gittiğine işaret ederek, kış aylarında yaşanacak yeni bir dalgaya dikkat çekmişti.

Uçaner, “Rakamların düşmesindeki önem kış aylarında olası bir diğer dalgaya minimum rakamlardan başlayıp yükselmesini en uzun süreye yaymak, zaman kazanıp maksimuma gelmesini uzun vadeye yaymak. O yüzden daha da düşmesi lazım. Önümüz kış” demişti.

KIŞ AYLARI İÇİN 2 OLASILIK

Dr. Uçaner yaptığı açıklamada kış aylarında yaşanan duruma ilişkin de iki teori öne sürmüştü:

“Bunlardan 1: Ya çok sert geçecek, kapalı alanlarda olabilecek bulaş riski bizleri zorlayacak rakamlarla mücadele ettirecek..

2: Sıkı antijen, PCR kontrolü olacağı için sakin geçecek. Hangisi olur, kimse bilemez, birlikte göreceğiz.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER