Taksi ile insan kaçakçılığı; 6 kişi tutuklandı

banner3

Mağusa Limanı’ndan ticari taksi ile çıkış yapmak isterken polis kontrolü sırasında tespit edilen 3 mülteci ile söz konusu şahısların ülkeye girişlerine yardımcı olduğu tespit edilen Ahmet Taşkıran, Ahmet Uyur ve Mehmet Hamza Metin tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.

Taksi ile insan kaçakçılığı; 6 kişi tutuklandı

Mağusa Limanı'ndan ticari taksi ile çıkış yapmak isterken polis kontrolünde ülkeye kayıt yaptırmadan giriş yaptıkları tespit edilen 3 mülteci ile söz konusu taksi şoförü Mehmet Hamza Metin ve suçla bağlantısı olduğu tespit edilen Ahmet Taşkıran ile Ahmet Uyur tutuklandı.

“İnsan kaçakçılığı” suçlamasi ile zanlılar Metin, Taşkıran ve Uyur bugün Mağusa Kaza Mahkemesi'nde yargıç karşısına çıkarılırken, “Muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yapmak” suçlaması ile haklarında soruşturma başlatılan 3 Suriyeli mülteci, covid-19 PCR testlerinin henüz yapılmaması nedeni ile mahkeme huzuruna çıkarılamayıp, tutukluluk duruşması gıyaplarında gerçekleştirildi.

Mahkeme, tüm zanlıların 3'er gün poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.

LİMANDAN TAKSİ İLE ÇIKARILIRKEN YAKALANDILAR

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru, 16 Ağustos 2020 tarihinde Mağusa Limanı'ndan çıkış yapmak isteyen zanlı Mehmet Hamza Metin’in kullanımındaki ticari araç içerisinde görevli polis tarafından yapılan kontrolde araçta yolcu olarak bulunan Suriye uyruklu 3 şahsın üzerinde kimlik pasaport tespit edilemediğini açıkladı. Akabinde zanlı Mehmet Hamza Metin ve Suriyeli şahısların ileri işlem için Mağusa Polis Müdürlüğü'ne sevk edildiğini belirten polis memuru, Muhaceret Şubesi'nden yapılan kontrolde Suriye uyruklu şahısların giriş kaydının olmadığının tespit edildiğini kaydetti. Zanlı Metin’den yapılan soruşturmada zanlı Ahmet Uyur’un yanında şoför olarak çalıştığı, ayni gün zanlı Uyur’un kendisini telefonla arayarak Mağusa Limanı'na gitmesini, orada bekleyen zanlı Ahmet Taşkıran’ın yanında Suriyeli kaçak göçmenlerin olduğunu ve bunları alıp Lefkoşa’ya götürmesini istediğinin öğrenildiğini kaydetti. Polis memuru, ayni gün zanlı Taşkıran, Uyur ve Metin aleyhinde derdest emri temin edildiğini açıkladı. Zanlı Taşkıran, Uyur ve Metin'in gönüllü ifade verdiklerini belirten polis memuru, zanlı Taşkıran’ın gönüllü ifadesinin suçu itiraf niteliğinde olduğunu, zanlı Uyur’un ise itiraf niteliğinde olmayıp ifadesinde bazı iddialarda bulunduğunu mahkemeye aktardı. Soruşturmanın yeni başladığına dikkat çeken polis zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Kıbrıs Postası

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER