Üstel: "Halkına en iyi hizmeti veren bir yapı kurmak için adımlar atacağız"

banner3

Başbakan Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi'nin açılışı münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Üstel: "Halkına en iyi hizmeti veren bir yapı kurmak için adımlar atacağız"

Üstel açıklamasında şunları söyledi:

Hükümet olarak hedefimiz ülkede var olan sorunlara çözüm üretmek, halkın refah ve mutluluğunu artıracak adımlar atmaktır.
Hükümetimiz ülkede yıllardır kangrenleşmiş olan sorunların üzerine giderek, bunlara çözümler üretme konusunda kararlıdır.
Ülkemizin, insanımızın menfaati her neyi gerektiriyorsa, Anavatan Türkiye ile işbirliği içerisinde yapmaya devam edeceğiz.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin daha da kökleşip gelişmesi için yılmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Dünyada da etkisinin artık çok açık bir şekilde hissedildiği küresel finansal ve ekonomik bir kriz yaşanmaktadır.
Bu krizin etkilerinin ülkemizde en asgari düzeyde hissedilmesi için hükümetimiz ne gerekiyorsa onu yapacaktır.
Halkın alım gücünün korunması ve ülke ekonomisinin gelişmesi konusunda hükümetimiz adımlar atmaya devam edecektir.
Dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak ülkemizin her alanda zor bir dönemden geçtiğinin bilinci ile hareket ediyoruz.
Politikalarımızı bu bilinçle üretiyoruz.
Ülkemizin mukayeseli avantajlarını öne çıkararak küresel bir krizin yaşandığı bu dönemde ülkemizdeki ekonomik faaliyetlerin devam etmesini ve ekonominin büyümesini sağlamaya çalışıyoruz.
Zaman aslında toplumsal seferberlik, birlik ve beraberlik zamanıdır.
Anavatan Türkiye’nin yardım ve destekleri ile birlik ve beraberliğimizi koruyarak ülkemizi ekonomik olarak çok daha iyi bir yerlere getirebiliriz.
Önümüzdeki dönemde yapısal sorunların aşılmasından başlayarak, ekonominin büyümesinin önündeki tüm engelleri kaldıracak düzenlemelere imza atacağız.
Yapacaklarımızla, “Böyle gelmiş, böyle gider” inanç ve anlayışını kökten değiştireceğiz.
Ülkemizde insanımızın yaşam seviyesini ve kalitesini daha yukarılara çekecek bir sürecin başlaması için hükümetimiz üzerine düşeni yapacaktır.
Bu kapsamda kamuda verimliliğin artırılması noktasında gerekli tedbirler alınacaktır.
Ülke genelinde var olan alt yapı eksikliklerini gidermek gerektiğinin bilinci ile Anavatan Türkiye ile yeni projeleri hayata geçireceğiz.
Biz hükümet olarak yeni yasama yılının başlaması ile birlikte hizmet seferberliğini başlatacağız.
Halkına en iyi hizmeti veren bir yapı kurmak için adımlar atacağız.
Bizim için esas olan en başta Kıbrıs Türk halkının refah ve mutluluğudur. Buna paralel olarak, KKTC’nin uluslararası alanda hak ettiği yere taşınması mücadelesinde devletimizin tüm kurum ve kuruluşları ile buna hazır hale gelmesidir.
Kıbrıs konusunda Türkiye ile birlikte yürütülen KKTC’nin uluslararası alanda egemen bir devlet olarak yerini alması yönündeki çalışmalarda hükümet olarak biz üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yapacağız.
Kıbrıs Türk halkı bu ada üzerinde hiçbir zaman azınlık olmamıştır ve olmayacaktır. Kurum ve kuruluşları ile güçlü, ekonomik olarak sürdürülebilir bir yapıya sahip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kıbrıs Türkü için en büyük güvencedir.
Biz bu bilinçle hareket ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.
Biz bu yolda mücadele ederken, maalesef siyasi olarak muhalefetin ülkenin gelişimi noktasında bu denli ayak diremesi son derece üzücüdür.
Göreve başladığım andan itibaren, tüm zorluklara rağmen, ülkemiz için en iyisini yapmaya çalıştık.
Yaz tatili boyunca, milletvekili arkadaşlarım hiç ara vermediler. Komitelerde, ülkemizin önünü açacak ve yaşamı kolaylaştıracak yasalar için çalıştılar.
Yeni dönemde, daha uzun ve daha sıkı çalışarak, özellikle ekonomik anlamda ülkeyi rahatlatacak adımlar atacağız.
Son dönemlerde muhalefet ülkenin önünün açılması noktasından ziyade, Anavatan Türkiye ile KKTC’nin arasını açacak eylem ve söylemleri ön plana çıkarıyor.
Oysa, hem ülkemizin birlik ve bütünlüğünü öne çıkarma, hem de Anavatan Türkiye ile işbirliği içerisinde dünyaya daha güçlü bir mesaj verme şansımız var.
Birlikte çalışarak, daha güçlü ve emin adımları birlikte atarak KKTC’nin uluslararası alanda hak ettiği yeri alması mücadelesinde yol alabiliriz.
Bölgesel ve küresel gelişmeler bizlere bir anavatanımız olmasının önemini anlatıyor.
Biz ise, içeride sürekli kavga eden bir görüntü sergiliyoruz. İktidara düşen görevler olduğu gibi, muhalefete de düşen görevler vardır.
Ben bu vesile ile, ülkenin başbakanı olarak bir kez daha birlik ve işbirliği çağrısı yapıyorum.
Yeni yasama döneminin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER