Vatandaşlar küçük ve ekonomik araçlara yöneldi

banner3

Vatandaşlar küçük ve ekonomik araçlara yöneldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Ocak- Temmuz döneminde kullanılmış araç satış rakamlarına göre 3 bin 4 araç satışı gerçekleşti. İstatistiki verilere bakıldığı zaman ilk beşte küçük ve ekonomik araçların olduğu açıkça belli oluyor. Bu da vatandaşların çoğunun ikinci el araç alırken bütçe dostu ekonomik ve küçük araç tercih ettikleri görülüyor.
  3004 araç satış rakamına göre en fazla satış 681 ile Mayıs ayında gerçekleşirken, en fazla satış yapılan araç ise 328 ile Japon marka Honda FIT araçlar ilk sırada yer aldı.
   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Trafik Dairesi Müdürlüğü Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Şubesi verilerine göre Ocak ayında 442, Şubatta 157, Martta 562, Nisanda 434, Mayısta 681, Haziranda 452 ve Temmuz ayında ise 276 kullanılmış araç satıl yapıldı.

7 ayda 328 Honda FIT araç satıldı

   Bakanlığın istatistiki verilerine göre 7 aylık sürede kullanılmış 328 adet Honda FIT araç satışı yapılırken, bunu 305 ile Mazda Demio ve 271 ile Mercedes E- serisi izledi.
   Mercedesleri 232 satış rakamı ile Nissan Note, 214 ile Toyota Vıtz ve 187 satış ile Suzuki Swift izledi.    
   
Ocak Temmuz arası 764 Lüks araç satışı gerçekleşti

   Ocak ile Temmuz ayları arasında ise vatandaşların ikinci el 764 lüks araç alımı yaptığını görüyoruz.
    Bir kesim küçülüp ekonomik araç tercih ederken, diğer kesim ise lüks araçlara yöneldi. 764 araç arasında Mercedesler satış rakamında ilk sırada yer alırken, Mercedes’leri BMW’ler, Audiler, Land Rover marka araçlar izledi.

KIBRIS HABER ÖZEL/ Gül UZUNCA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER