YARINDAN İTİBAREN AŞI UYGULAMASI DEVAM EDECEK

banner3

“Sağlık Bakanı Üstel, Anavatan Türkiye’den gönderilen 40.000 doz aşıyla birlikte yarından itibaren aşı uygulamasının devam edeceğini açıkladı”

YARINDAN İTİBAREN AŞI UYGULAMASI DEVAM EDECEK

Sağlık Bakanı Dt. Ünal Üstel, salgının tüm dünyada etkisini artırdığı bu dönemde Anavatan Türkiye’den gönderilen 40.000 doz Sinovac aşının ülkemize gelmesi ve bakanlığımızın yoğun çabaları neticesinde Covid -19 aşı kampanyamız yeniden hız kazandığını açıkladı. 
Halihazırda 59,474 kişinin birinci doz ve 48.761 kişinin de ikinci doz aşılanmaları tamamlanmış durumda olduğunu belirten Bakan Üstel, Türkiye’den gelen 40 .000 doz Sinovac aşısı  ile birlikte  Astra Zeneca ve Biontec aşıları ile kampanyanın  devam edeceğini,  Biontec aşılarında sadece ikinci doz olarak uygulanacağını kaydetti. 
Anavatan Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine sonsuz teşekkür eden Bakan Üstel, sürekli Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile istişare içerisinde olduklarını, bugüne kadar her koşulda yanımızda olan Türkiye’nin aşı konusunda da desteğini esirgemediğini, son gelen 40 bin aşıyla birlikte 140 bin aşının ülkemize geldiğini kaydetti.

Bakan Üstel, aşı bilgilendirme sistemini devreye koyduklarını, dijital bir sistem ile randevu alındığını, geçmişte yaşanan bir takım sıkıntıların yeni sistemle yaşanmadığını söyledi.
Üstel, 19 sağlık merkezinde yarından itibaren aşılanmalarının başlanacağını açıkladı. 

Aşılama yaş sınırının 50 yaşa indirildiğini belirten Bakan Üstel şunları kaydetti; 
“50 yaş ve üzerinde olup aşı randevu başvurusu yapmamış kişiler aşı randevusu için https://aşibilgisistemi.com üzerinden başvuru yapabilirler.

50 yaş üzeri mevcut başvurulara yeni aşı randevuları 12 Nisan Perşembe itibariyle verilmeye başlanmıştır. Perşembe ve pazartesi günleri için 2000 yeni kişiye randevu oluşturulmuştur.
Astra Zeneca 1.doz aşıları sadece Burhan Nalbantoğlu Devlet hastanesinde yapılacaktır. Ancak bu aşının İkinci dozları daha önce 1. Dozlarının yapıldığı merkezlerde devam edecektir.
50 yaş üzerinde olup başvuruları bulunan kişiler https://asibilgisistemi.com adresi üzerinden aşı randevularını sorgulayabilirler. Ayrıca 05469901313 numaralı Covid-19 aşı hattından bilgi alabilirler. Henüz 2. Doz aşı tarihi gelmemiş kişiler 1. Doz aşılarının olduğu merkezlerde 2. Doz aşılarını olabileceklerdir.
1.Doz aşılamalar Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Astra Zeneca diğer merkezlerde ise Sinovac aşısı ile devam edecektir.

Biontec aşıları ise İskele ve Trenyolu Sağlık Merkezlerinde 2. doz şeklinde devam edecektir.
Yatağa bağlı kronik hastaların aşılanması konusunda yapılan çalışmalar sonlandırılmış, önümüzdeki haftadan itibaren hızla aşılanmalarına başlanacaktır. 
Yatağa bağlı olan kişiler veya yakınları aşı bilgi sistemi üzerinden yatağa bağımlı hastalar için oluşturulmuş bölümden veya yine aşı çağrı merkezine ulaşıp randevu alabilirler ve randevularını sorgulayabilirler.” 
Bakan Üstel, Covid- 19 aşı merkezlerini de hatırlatarak, aşı talebinde bulunan kişilere randevu saat ve tarihlerinin telefonlarına gönderilecek sms ile bildirileceğini söyledi. 

COVİD -19 AŞI YAPILAN MERKEZLER ŞUNLARDIR;

1-    Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi 
2-    Mağusa devlet hastanesi hastanesi 
3- Cengiz Topel Hastanesi
4-     Trenyolu Polikliniği 
5-    Dikmen Sağlık Merkezi
 6-    Değirmenlik sağlık merkezi 
7-    Serdarlı Sağlık Merkezi 
8-    Akdoğan Sağlık Merkezi 
9-    Geçitkale Sağlık Merkezi 
10-Maraş Sağlık Merkezi 
11-    Güzelyurt Sağlık Merkezi 
12-     Mehmetçik Sağlık Merkezi 
13-   Yeni Erenköy Sağlık Merkezi
14-     Dipkarpaz Sağlık Merkezi 
15-    Çamlıbel Sağlık Merkezi 
16-    Esentepe Sağlık Merkezi 
17-    Lapta Sağlık  Merkezi 
18-İskele Sağlık Merkezi
19-Girne Akçiçek Hastanesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER